Η αναμάρτητη Πορτογαλία κέρδισε τη Βοσνία, η Ολλανδία νίκησε στο τέλος (ΒΙΝΤΕΟ)

Πορτογαλία σπάσιμο Βοσνία Ερζεγοβίνη με 5:0 επισκεπτόμενος τη Ζένιτσα σε αγώνα του ομίλου “J” τα προκριματικά του Euro 2024. Στο 20ο λεπτό ο σούπερ σταρ Κριστιάνο Ρονάλντο είχε ήδη πετύχει δύο γκολ, το πρώτο από το σημείο του πέναλτι. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπρούνο Φερνάντες δημιούργησε το κλασικό και στη συνέχεια βοήθησε τον Ζοάο Κανσέλο, ο οποίος σκόραρε και αυτός.

Η Πορτογαλία είναι άψογη στον προκριματικό κύκλο

Μέχρι την ανάπαυλα ο Ζοάο Φέλιξ έστειλε την μπάλα στην εστία των γηπεδούχων. Οι «Θαλασσίτες» βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς σε 8 ματς και τέλος πήρε εισιτήριο για το πρωτάθλημα της Γερμανίας το επόμενο έτος. Η ομάδα του Σάβο Μιλόσεβιτς βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 9 βαθμούς και πρέπει να ελπίζει σε ένα θαύμα για να πετύχει τον στόχο της.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Λόγω τρομοκρατίας; Διέκοψαν ένα ντέρμπι ευρωπαϊκών προκριματικών

Πέναλτι απέκρουσε η Ολλανδία απέναντι στην Ελλάδα

Σε σοκ της ομάδας Β Ολλανδία σημείωσε πολύτιμη επιτυχία κατά Ελλάδα με ελάχιστο 1:0 εκτός. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο αρχηγός των «Τουλίπων» Virgil van Dyck από το σημείο του πέναλτι στο τρίτο λεπτό του πρόσθετου χρόνου.

Οι «Τουλίπες» αγγίζουν το Euro 2024

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Βουτ Βέγκχορστ έχασε άλλο ένα φάουλ από τα 11 μέτρα και, στις τελευταίες στιγμές, ο προπονητής του νότιου γείτονά μας, Γκουστάβο Πογιέτ, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιη αντίδραση κοντά στα πλάγια. Με αυτή τη νίκη, οι «πορτοκαλί» ισοβαθμούν στους βαθμούς (12) στη δεύτερη θέση με τους Έλληνες, οι οποίοι ωστόσο έχουν ένα ακόμη ματς και έχουν προσεχή σύγκρουση με τη Γαλλία. Οι άνδρες του Ρόναλντ Κούμαν θα αντιμετωπίσουν το Γιβραλτάρ και την Ιρλανδία στους επόμενους αγώνες τους.

ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΥΡΩ: Πώς θριάμβευσε ο «Ιπτάμενος Ολλανδός» με ένα μαγικό βολέ (ΒΙΝΤΕΟ)