Η Βουλγαρία χάνει από την Ελλάδα για το United Cup (ενημέρωση) – άθλημα

Ο Ντίμιταρ Κουζμάνοφ έφερε τη μοναδική νίκη για τη Βουλγαρία.

Φωτογραφία: EPA/BGNES

Η βουλγαρική ομάδα έχασε από την Ελλάδα στο τουρνουά τένις United Cup με 1-4 νίκες στο Περθ.

Στον πρώτο αγώνα ρακέτας των γυναικών, η Βικτόρια Τόμοβα έπεσε με 3:6, 2:6 από την Νο. 6 του κόσμου Μαρία Σάκαρη. Ο αγώνας κράτησε 88 λεπτά.

Η Τόμοβα έκανε μπρέικ για 2:1 στο πρώτο σετ και ήταν η μοναδική στιγμή στο ματς όπου προηγήθηκε. Η σύζυγος της Σοφίας δέχθηκε συνολικά τέσσερα μπρέικ στο ματς.

Βικτόρια Τόμοβα

Τότε ο Ντιμίταρ Κουζμάνοφ ήταν καθοριστικός απέναντι στον Μιχαήλ Περβολαράκη και τον κέρδισε με 6:1, 6:1 μετά από 65 λεπτά αγώνα στο «RAK Arena» για να καταγράψει την τιμητική νίκη για την ομάδα μας. Ο ιθαγενής της Φιλιππούπολης έκανε πέντε ανακαλύψεις και δεν παραχώρησε καμία. Έκανε το 56% των πρώτων του σερβίς, αλλά κέρδισε το 90% των πόντων του σερβίς.

Στο μικτό διπλό, η Βουλγαρία εκπροσωπήθηκε από τους Adrian Andreev και Gergana Topalova, οι οποίοι έχασαν με 4:6, 4:6 από τους Στέφανο Τσιτσιπά και Μαρία Σάκαρη. Οι τενίστες μας ξεκίνησαν νευρικά αλλά σταδιακά αποτίναξαν την ένταση και στα δύο σετ ξεπέρασαν το έλλειμμα από το 1:5 στο 4:5.

Το δεύτερο παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας ξεκινά αύριο. Στις 31 Δεκεμβρίου η βουλγαρική ομάδα ξεκινά στις 04:00 στον αγώνα με το Βέλγιο. Η Isabella Shinikova αντιμετωπίζει τη Βέλγο Alison van Aitvanck και μετά από αυτόν τον αγώνα ξεκινά η συνάντηση του Grigor Dimitrov με τον David Goffen.

Συγγραφέας της δημοσίευσης: Lyubomir Todorov