Η βουλγαρική ομάδα κέρδισε τον τελικό διαγωνισμό της σεζόν καρτ – “ECO 7 hours of Greece” – Στον κόσμο και στη χώρα μας

50 πληρώματα, συμπεριλαμβανομένων εκπροσώπων από την Ιταλία, την Ελβετία, την Ελλάδα, τη Βουλγαρία και τη Σερβία, πήραν την εκκίνηση του επτάωρου αγώνα, που διεξήχθη την Κυριακή στην πίστα των Σερρών στην Ελλάδα, τον τελευταίο γύρο της σεζόν.

Η βουλγαρική ομάδα Bardahl RT, ξεκινώντας από την pole position χάρη στην εντυπωσιακή απόδοση του Dimitar Gaidov στο βρεγμένο κατά τη διάρκεια των προκριματικών, τερμάτισε μόλις 24 δευτερόλεπτα μπροστά από τους Ιταλούς Dammuso Dad&Son (Elio Lucchesi και Ivan Bottari). Μαζί τους στο βάθρο ήταν η ελβετική ομάδα Play Kart (Daniel Manetti και Julien Delacretaz), η οποία τερμάτισε επίσης στην αγκαλιά των ηγετών.

Τέσσερις ομάδες διαφορετικών εθνικοτήτων έφτασαν στις τέσσερις πρώτες θέσεις της τελικής κατάταξης. Ο ελληνικός Άτλας με τους Ντάρκο Γιοβανόφσκι και Σταμάτη Μάνο Παπαγγέλου έμεινε έναν γύρο από τους νικητές και ένα βήμα από τα χάλκινα μετάλλια.

Η Play Kart έφυγε από τις Σέρες όχι μόνο με ένα βάθρο στη γενική κατάταξη, αλλά και με μια πειστική νίκη στην κατηγορία GOLD, όπου η δεύτερη ελβετική ομάδα με οδηγούς τους Andrea Gidini και Mauro Angelini τερμάτισε έναν γύρο μπροστά από τους Bulgarian Turbo Brothers (Ivan Ivanov και Svetoslav Iliev). Οι Adrian Anachkov και Vladislav Angelov, juniors από το Sofia Karting Ring, συμπληρώνουν την κορυφαία τριάδα.

Από τους ερασιτέχνες Silver, η πρώτη θέση πήγε στο Heat Racing (Boris Todorov και Ivan Gošić), ακολουθούμενο από το Run for Fun (Plamen Asenov, Stefan Popov και Mikhail Stoychev) και το VMware Racing (Alexander Kostov, Dimitar Kostov και Vladimir Petkov).

Ο επτάωρος αγώνας της Κυριακής ήταν το αποκορύφωμα του αγωνιστικού Σαββατοκύριακου στις Σέρρες, αλλά ο τετράωρος αγώνας του Σαββάτου κράτησε την αδρεναλίνη στα ύψη λόγω της καταρρακτώδους βροχής στην εκκίνηση. Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, τα 51 πληρώματα πήραν την καρό σημαία. Η νίκη πήγε στον Bardahl RT και η Iceman Racing διπλασίασε την επιτυχία της Βουλγαρίας τερματίζοντας ένα λεπτό πίσω. Η τρίτη θέση πηγαίνει και πάλι στο Play Kart.

Το «EKO 7 Hours of Greece», το οποίο μπήκε στο ημερολόγιο Karting Events Bulgaria ως ο τελευταίος αγώνας bonus για το 2023, θα παραμείνει και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Karting Αντοχής την επόμενη σεζόν. Η λίστα για το 2024 περιλαμβάνει συνολικά έξι αγώνες, κατανεμημένους σε τρεις χώρες και οι 24ωροι αγώνες θα είναι δύο: «ECO 24 Hours of Bulgaria» στις 8 και 9 Ιουνίου στο Κιουστεντίλ και «24 ώρες της Σλοβακίας» στις 28 Σεπτεμβρίου. . και 29.