Η Γαλατασαράι Νεφ γκρέμισε την TOFAŞ στην παράταση!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι κιτρινόκόκκινοι κέρδισαν την 19η νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η TOFAŞ ηττήθηκε για 14η φορά.

Ξεκινώντας καλά τον αγώνα, η TOFAŞ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 24-13 με καλάθια με τους Ένις, Κρουζ και Εμρέ Τανισάν κόντρα στη Γαλατασαράι Νεφ, που δυσκολεύτηκε στην άμυνα.

Στη δεύτερη περίοδο, η Γαλατασαράι προσπάθησε να ισοφαρίσει με τους Nef, Dee Bost και Canaan and Trimble, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν με τα καλάθια των Muhsin Yaşar και Yiğit Arslan και προηγήθηκαν με 40-32 στα αποδυτήρια.

Ξεκινώντας καλά το δεύτερο μισό του παιχνιδιού, η TOFAŞ αύξησε το προβάδισμα στους 14 πόντους (44-58) στο 28ο λεπτό χάρη στην αποτελεσματική εμφάνιση των Ένις και Κουκ. Οι Galatasaray Nef, Sadık Emir Kaba και N’dour προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 60-52 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ξεκινώντας το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 5-0, η Γαλατασαράι Νεφ μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (57-60) στο ξεκίνημα του 32ου λεπτού. Παίρνοντας τον έλεγχο με τα καλάθια των Κουκ και Σίμονς, η TOFAŞ προηγήθηκε με 75-70 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι πόντοι ελεύθερων βολών Galatasaray Nef, Blackshear και Trimble μείωσαν το προβάδισμα σε 1 πόντο (75-76) με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η φιλοξενούμενη ομάδα αύξησε το προβάδισμα στους 3 πόντους (75-78) με τον Κρουζ 7 δευτερόλεπτα από την ελεύθερη βολή. Στην τελική επίθεση των κιτρινόκόκκινων, ο Τρίμπλ ισοφάρισε σε 78-78 με τρίποντο με ένα δευτερόλεπτο να απομένει και το παιχνίδι πήγε στην παράταση με αυτό το αποτέλεσμα.

Ξεκινώντας την παράταση με 7-0, η Γαλατασαράι Νεφ προηγήθηκε με 85-78 νωρίς στο 43ο λεπτό. Χωρίς να εγκαταλείψει τον αγώνα, ο TOFAŞ προηγήθηκε με 89-87 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με καλάθια που βρήκε το ένα πάνω στο άλλο σε γρήγορες επιθέσεις. Η Γαλατασαράι Νεφ επανέφερε το σκορ (89-89) 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση της φιλοξενούμενης ομάδας, ο Κρουζ απέτυχε να χτυπήσει το σουτ του, αλλά με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Τρίμπλ γύρισε μία από τις ελεύθερες βολές που κέρδισε μετά από ένα φάουλ εναντίον του και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο 90 -89. Η Galatasaray Nef κέρδισε τον αγώνα με 90-89, όπου η TOFAŞ δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση.

Η Γαλατασαράι Νεφ κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα 6 υπό τον Έλληνα προπονητή Ανδρέα Πιστιόλη.

Στο μεταξύ, παιδιά με αυτισμό και σύνδρομο Down παρακολούθησαν τον αγώνα στην αίθουσα της οργάνωσης του Τουρκικού Συνδρόμου Down και του Tohum Autism Foundation, λόγω της Ημέρας Εθνικής Κυριαρχίας και του Παιδιού της 23ης Απριλίου.

Ναός Γαλατασαράι: 90 – TOFAŞ: 89

Το σαλόνι: Σινάν Ερντέμ

Διαιτητές: Yener Yilmaz, Ersan Kartal, Umut Ozgun Ergun

Ναός της Γαλατασαράι: Dee Bost 11, Canaan 14, Göksenin Köksal 3, N’dour 11, Blackshear 15, Trimble 19, Sadık Emir Kabaca 14, Canberk Kuş 3, Okben Ulubay, Rıdvan Öncel

TOFA: Ennis 16, Cruz 9, Cook 19, Emre Tanısan 7, Muhsin Yaşar 10, Simmons 9, Yigit Arslan 9, Berk Uğurlu 4, Shepherd 6

1. Περίοδος: 13-24

Κύκλωμα: 32-40

3. Περίοδος: 52-60