Η Γουέστ Χαμ κέρδισε τον Ολυμπιακό στο Λονδίνο χάρη σε γκολ του Λούκας Πακέτ (REVIEW) – Στον κόσμο και στη χώρα μας

Η Γουέστ Χαμ νίκησε τον Ολυμπιακό με ισόπαλο σκορ 1-0 σε αγώνα της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο πρώην Ντέιβιντ Μόγιες άσκησε πίεση στους γηπεδούχους, κάτι που δεν κατέληξε σε γκολ. Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Σαΐντ Μπενράμα.

Μετά την ανάπαυλα τα «Σφυριά» συνέχισαν το επιθετικό τους παιχνίδι, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν και πάλι ισόπαλος. Το σουτ του Τζέιμς Γουάρντ-Προουζ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ράγισε στο 73ο λεπτό. Ο Τζέιμς Γουάρντ-Προουζ έστειλε μια σέντρα στην περιοχή του πέναλτι που βοήθησε στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Λούκας Πακέτα έκανε βολέ πίσω για να δώσει στους Λονδρέζους τη νίκη.

Συγκεντρώνουν έτσι 9 βαθμούς και προηγούνται με τη γερμανική Φράιμπουργκ, η οποία κέρδισε παράλληλα τη σερβική ΤΣΚ Μπάκα Τόπολα με 5:0.

Οι Γερμανοί διατήρησαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο 16ο λεπτό ο Μέλβιν Ρολ τιμώρησε τον απροετοίμαστο τερματοφύλακα Βέλκο Ίλιτς. Ο Εγεστάιν συνέβαλε στο πρώτο γκολ και στο 55′ αυτοκτόνησε μετά από διπλή πάσα του Βιντσέντζο Γκρίφο. Ο Νόα Βάισχαουπτ σκόραρε στο 69′ και ο Εγεστάιν πάσαρε στον Τζούνιορ Αντάμου δέκα λεπτά πριν το τέλος για το 4:0. Ο Ritsu Doan έκανε το 5:0 στις καθυστερήσεις.
Στον Β’ όμιλο, η Μαρσέιγ κέρδισε με 8 βαθμούς αφού κέρδισε την ΑΕΚ (Αθήνα) με 2-0 στο Ακρόπολις. Στο 25ο λεπτό, ο Σανσέλ Μπέμμπα άνοιξε με κεφαλιά στη γωνία του Κλάους για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
Οι Αθηναίοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά οι Πέτρος Μάνταλος και Ορμπελίν Πινέδα έχασαν τις ευκαιρίες τους. Στην πρόσθετη ώρα, ήταν η Ismaila Sarr που διαμόρφωσε την επιτυχία των Γάλλων αφού σκόραρε σε κενή εστία. Η Μπράιτον σε αυτόν τον όμιλο έχει 7 βαθμούς και η ΑΕΚ 4.
Η επίδραση του νέου προπονητή των Ρέιντζερς, Φιλίπ Κλεμέν, έχει ήδη αρχίσει να γίνεται αισθητή. Η Ρέιντζερς κέρδισε τη Σπάρτη Πράγας με 2-1 στο Ίμπροξ και ξεκίνησε μια νέα περιπέτεια στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι Μπλε χρειάζονται πλέον μόνο μια εντός έδρας νίκη κόντρα στον Άρη Λεμεσού την επόμενη φορά για να περάσουν στους 16. Τα γκολ των Danilo και Todd Cantwell εξασφάλισαν τη νίκη απέναντι στους Τσέχους, οι οποίοι απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Λούκας Χαρασλίν.
Για τους γηπεδούχους η νίκη θα μπορούσε να ήταν πιο πειστική, αλλά οι διαιτητές ακύρωσαν άλλο ένα γκολ του Ντανίλο με τη βοήθεια του συστήματος VAR. Αλλά όχι μόνο αυτό, είχαν περισσότερες ευκαιρίες που έχασε ο νεαρός Ross McCausland καθώς και ο Cantwell. Ο Ντανίλο χτύπησε επίσης το δοκάρι, αλλά στο τέλος του αγώνα οι Τσέχοι απέκρουσαν και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν αν όχι η υπέροχη απόκρουση του τερματοφύλακα Τζακ Μπάτλαντ κόντρα στη Χαράσλιν.
Την ίδια ώρα στον όμιλο η Μπέτις συνέτριψε με 4:1 τον πρωταθλητή Κύπρου Άρη (Λεμεσού) και προηγείται του Γ’ ομίλου με 9 βαθμούς. Οι Σκωτσέζοι έχουν 7 και η Σπάρτη 4. Η κυπριακή ομάδα είναι τελευταία με ένα.

Αγώνες Ομίλων UEFA Europa League – 4ος γύρος:
Ομάδα Α:
Φράιμπουργκ (Γερμανία) – Μπάκα Τόπολα (Σερβία) 5:0
Γουέστ Χαμ (Αγγλία) – Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1:0
Βαθμολογία: Γουέστ Χαμ και Φρίμπουργκ από 9 βαθμούς, Ολυμπιακός – 4, Μπάτσκα Τόπολα – 1

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 1:2
κατάταξη: Ρεν – 9 (4), Βιγιαρεάλ – 6 (3), Παναθηναϊκός – 4 (4), Μακάμπι Χάιφα – 1 (3)