Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου U19 έχασε από την Ελλάδα στην έναρξη φιλικής διοργάνωσης – Στον κόσμο και στη χώρα μας

Η Εθνική Βουλγαρίας κάτω των 19 ετών έχασε με 4-0 από την Ελλάδα στον πρώτο της αγώνα στο φιλικό τουρνουά στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας.

Ο αντίπαλος κατάφερε να σκοράρει δύο αναπάντητα γκολ σε κάθε ημίχρονο, καταφέρνοντας διπλό χτύπημα ήδη στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια ο Κοσίδης άνοιξε πρώτα το σκορ στο 18′ και μόλις 120 δευτερόλεπτα αργότερα ο Τσίμας διπλασίασε το προβάδισμα της αντίπαλης ομάδας.

Στην ανάπαυλα, οι παίκτες του Γιόρνταν Πέτκοφ προσπάθησαν να πλησιάσουν το τέρμα και πλησίασαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Τσουνγκ Νγκουγιέν Ντο χτύπησε στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ίλιαν Αντόνοφ που μπήκε στην ρεζέρβα είχε δύο ευκαιρίες να υπογράψει. Αντίθετα, Σημαντηράκης και Φίλων στο τέλος του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενοι τα ατομικά λάθη των «λιονταριών».

Στον επόμενο αγώνα της φιλικής διοργάνωσης επί κροατικού εδάφους, στις 14 Οκτωβρίου, η Βουλγαρία U19 θα αντιμετωπίσει την Εσθονία στις 16:00 και στις 17 Οκτωβρίου στις 12:00 θα διεξαχθεί ο τελευταίος αγώνας με τους γηπεδούχους.