Η Ελλάδα κέρδισε τη Νέα Ζηλανδία μετά την ανάπαυλα και προκρίθηκε στα 1/8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ – Στον κόσμο και στη χώρα μας

Χάρη σε μια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα κέρδισε τη Νέα Ζηλανδία με 83-74 (15:20, 17:23, 18:11, 33:20) για να τερματίσει δεύτερη στον όμιλο C, εξασφαλίζοντας μια θέση στην πρώτη 16άδα του παγκόσμιου ανδρών. πρωτάθλημα μπάσκετ. πρωταθλήματα στην Ιαπωνία, τις Φιλιππίνες και την Ινδονησία.

Ο αγώνας Pasay ήταν μια αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων για τη δεύτερη θέση, καθώς είχαν μια νίκη από την Ιορδανία και μια ήττα από τις Ηνωμένες Πολιτείες πριν από τον αγώνα. Η Νέα Ζηλανδία ξεκίνησε καλύτερα και έλεγξε απόλυτα το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, οι Έλληνες διέγραψαν ένα έλλειμμα 15 πόντων με 28:43 να απομένουν στα πρώτα 20 λεπτά για να προηγηθούν 12 πόντων με 73-61 στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου.

Παρά την τελική τους επίθεση, οι Νεοζηλανδοί δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν την Ελλάδα και να πετύχουν ανατροπή.

Για τους Έλληνες πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 27 πόντους και ο Γιανούλης Λαρεντζάκης πρόσθεσε 20. Για τους Νεοζηλανδούς ο Shay Ealy σημείωσε 27 πόντους, ενώ ο Ruben Te Rangi σημείωσε 19.

Στον όμιλο «F» η Σλοβενία ​​αναμένεται να πάρει την πρώτη θέση μετά από τρίτη συνεχόμενη νίκη. Με επικεφαλής τον Λούκα Ντόντσιτς, συγγραφέα 19 πόντων, οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2017 κυριάρχησαν στο νέο Πράσινο Ακρωτήριο με 92:77 (24:21, 21:17, 24:17, 23:22). Παρά τη διψήφια διαφορά, η αφρικανική ομάδα κατάφερε να μείνει πολύ κοντά στο σκορ σχεδόν μέχρι το τέλος του ίδιου του αγώνα.

Ωστόσο, οι Σλοβένοι δεν επέτρεψαν αιφνιδιασμούς και σε αυτό τους βοήθησαν οι 23 βολές στο τέρμα έναντι μόλις οκτώ για το Πράσινο Ακρωτήρι.

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς σημείωσε 18 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Ζοάο Γκόμες 17 πόντους για το Πράσινο Ακρωτήρι. Ο τερματοφύλακας της Γιάμπολ, Ουίλιαμς Ταβάρες σημείωσε 5 πόντους.

Στον όμιλο «Β», το Πουέρτο Ρίκο κατέλαβε τη δεύτερη θέση μετά τη νίκη με 107:89 επί της Κίνας. Ήταν η δεύτερη επιτυχία της χώρας της Καραϊβικής και η ομάδα τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω από την αγαπημένη Σερβία.

Ο Τρέμοντ Γουότερς τερμάτισε με 22 πόντους για τους νικητές και ο Ισμαέλ Ρομέρο έκανε double-double 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Κίνα, που ολοκλήρωσε την πρώτη φάση των ομίλων με τρεις ήττες σε τρεις αγώνες, ο Ζάο Ρούι έχει 16 βαθμούς.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία προκρίνεται στη δεύτερη φάση των ομίλων ως νικήτρια του Ομίλου “G”. Την τρίτη συνεχόμενη επιτυχία τους πέτυχαν οι μπασκετμπολίστες του προπονητή Sergio Scariolo μετά το 85:65 (16:17, 27:17, 21:18, 21:13) επί του Ιράν.

Παραδόξως, οι Πέρσες κέρδισαν το πρώτο τέταρτο του αγώνα με 17:16, αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ισπανία προηγήθηκε με εννέα πόντους. Στα επόμενα 20 δευτερόλεπτα, η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει για να φτάσει στη νόμιμη νίκη της “La Furia”.

Οι αδερφοί Hernangomez ήταν πολύ χρήσιμοι στους νικητές. Ο Juancho τελείωσε με 21 πόντους και ο Willy πρόσθεσε 16. Για το Ιράν, ο Mohammad Amini, 18 ετών, σημείωσε 19 πόντους.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, που ήταν άμεση αναμέτρηση για τη δεύτερη θέση, η Βραζιλία κέρδισε την Ακτή Ελεφαντοστού με 89:77 (23:25, 27:21, 20:19, 19:12). Η αφρικανική ομάδα κέρδισε το πρώτο μέρος του αγώνα με 25:23 και έπεσε μόνο τρεις πόντους στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά στο τέλος μίλησε η κατηγορία των Βραζιλιάνων καλαθοσφαιριστών.

Ο Ιάγκο τερμάτισε με 24 πόντους για τους Νοτιοαμερικανούς και ο Τίμοθι Σοάρες πρόσθεσε 15. Για την Ακτή Ελεφαντοστού, ο Σέντρικ Μπα είχε ένα double-double 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε έναν από τους οκτώ ομίλους προκρίνονται στη δεύτερη φάση των ομίλων, για την οποία μετρούν όλα τα αποτελέσματα από την πρώτη φάση. Οι ομάδες που παραμένουν στην τρίτη και τέταρτη θέση θα παίξουν για την κατανομή των θέσεων από τη 17η έως την 32η.