Η Ελλάδα σημείωσε πολύτιμη επιτυχία στο δρόμο για το Euro 2024 – στον κόσμο και στη χώρα μας

Η Ελλάδα εξασφάλισε μια πολύτιμη νίκη στα ευρωπαϊκά προκριματικά με την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Έιρε σε αγώνα του Β’ Ομίλου. Τα γκολ των Ελλήνων μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο με τους Γιώργο Ιακυμάκη (20′) και Γιώργο Μασούρα (45+4′).

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 5′ όταν ο Έβαν Φέργκιουσον επιχείρησε μακρινό σουτ, αλλά δυστυχώς για τον επιθετικό της Μπράιτον η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Ωστόσο, η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Κωνσταντίνος Τσιμίκας σέντραρε θαυμάσια από τα αριστερά και ο Γιώργος Ιακουμάκης με δυνατή κεφαλιά δεν άφησε ευκαιρία στον τερματοφύλακα της Ειρής Γκάβιν Μπαζούνου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά το επικίνδυνο σουτ του Ογκμπένε αποκρούστηκε. Οι Έλληνες θα μπορούσαν να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους στο 37′ όταν ο Ιακυμάκης έφερε στον Δημήτρη Πέλκα, αλλά το σουτ του απέκρουσε ανιδιοτελώς ο Ιρλανδός τερματοφύλακας.
Ωστόσο, στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι νότιοι γείτονές μας κατάφεραν και δεύτερο χτύπημα στους γηπεδούχους. Μετά από καλή αντεπίθεση, ο Γιώργος Ιακυμάκης πάσαρε καλά στον Πέλκα, δεν κατάφερε να σουτάρει καλά, αλλά η μπάλα έπεσε στον Γιώργο Μασούρα, ο οποίος με μετρημένο σουτ έκανε το 0:2.

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ πιο ήρεμο από πλευράς καταστάσεων. Στο 53′ ο Πέλκας θα μπορούσε να δημιουργήσει κλασικό για τους Έλληνες, αλλά το σουτ του απέκρουσε Ιρλανδός αμυντικός. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ είχε άλλη μια ευκαιρία να αυξήσει το προβάδισμα, αλλά η κεφαλιά του αντικαταστάτη Φώτη Ιωαννίδη στο 75ο λεπτό από καλή θέση έπεσε έξω από τα όρια.

Στο τέλος του αγώνα, ο Έιρε επιχείρησε φυσικό πρέσινγκ μετά από αρκετά ολοκληρωμένα κόρνερ, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ.

Η Ελλάδα σημείωσε δεύτερη συνεχόμενη νίκη και έκανε ένα μεγάλο βήμα προς την πρόκριση στο Euro 2024, με την ομάδα να αντιμετωπίζει τη δεύτερη Ολλανδία σε εντός έδρας αναμέτρηση την επόμενη εβδομάδα. Η Έιρε από την άλλη κατέγραψε την τρίτη σερί ήττα στον όμιλο και δεν έχει καμία πιθανότητα πρόκρισης.