Η Ελλάδα τρελαίνεται με τον Ντεσπόντοφ! Αυτή τη φορά ο σταρ του ΠΑΟΚ έκανε τα «τριφύλλια» να κλάψουν

Ο ΠΑΟΚ (Θεσσαλονίκη) ανέκτησε την πρώτη θέση στην ελληνική Super League μετά τη σημαντική νίκη με 2-1 επί του Παναθηναϊκού στη φάση των 16. Βασικός ήρωας της επιτυχίας των δικέφαλων αετών ήταν ο Βούλγαρος αρχηγός Κιρίλ Ντεσπόντοφ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και ήταν ο καλύτερος στις τάξεις τους. Ο Ντεσπόντοφ παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο για 71 λεπτά και στη συνέχεια αντικαταστάθηκε από τον Σέρβο Άντριγια Ζίβκοβιτς.

Ο Ντεσπόντοφ πέτυχε τα γκολ του σε πολύ σημαντικές στιγμές. Αρχικά άνοιξε το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στη συνέχεια εδραίωσε την επιτυχία της ομάδας του με ένα γκολ 5 λεπτά αφού ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι. Έτσι, ο Βούλγαρος έχει ήδη 8 γκολ στο πρωτάθλημα για την ελληνική του ομάδα και 2 σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το αξιοπερίεργο είναι ότι την περασμένη εβδομάδα πέτυχε ξανά δύο γκολ για την ομάδα του κόντρα στον Βόλο.

Jeinov: Ο Τσβόλε μας διαβεβαιώνει ότι ο Φίλιππος θα παίζει τακτικά

Αποκάλυψε γιατί έληξε ο δανεισμός του στο Los Angeles FC

Με τη σημερινή επιτυχία, ο ΠΑΟΚ είναι μοναδικός με 47 βαθμούς, μπροστά από την ΑΕΚ (Αθηνών) με 45 και τον Παναθηναϊκό με 44. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην 4η θέση με 41 μετά τη νίκη του 3:1 επί των Ιωαννίνων νωρίτερα σήμερα.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν προσεκτικά και στο πρώτο ημίωρο η καθεμία είχε μια αξιοπρεπή κατάσταση μπροστά στους δύο τερματοφύλακες. Στο 39′ μετά από φάουλ από τα αριστερά για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στον Κουλιεράκη, ο οποίος με κεφαλιά έκανε γκολ και σκόραρε. Ωστόσο, το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για ενδεχόμενη ενέδρα του Έλληνα τερματοφύλακα και αυτό επιβεβαιώθηκε. Λίγο αργότερα όμως οι γηπεδούχοι σκόραραν. Ο Βούλγαρος αρχηγός άνοιξε το σκορ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ολοκλήρωσε γρήγορα μια αντεπίθεση και μια τέλεια πάσα του Τάισον. Ο Βραζιλιάνος έβαλε τον Ντεσπόντοφ ανάμεσα στον ακραίο μπακ και τον κεντρικό αμυντικό και ο εξτρέμ της Κρέσνα με δυνατό σουτ δεν άφησε καμία ευκαιρία στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Μπαρτολομέι Ντραγκόφσκι.

Τρία λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Τάισον περπάτησε στην άκρη του πέναλτι, Τάσος Μπακασέτας και ο Νορβηγός διαιτητής Ροχίτ Σαγκί, μετά από συνεννόηση με τους συναδέλφους του στο σύστημα VAR, καταλόγισε πέναλτι. Ο τραυματίας Μπακασέτας μπήκε πίσω από την μπάλα και σκόραρε για το 1-1, το πρώτο του γκολ για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης.

Όμως πέντε λεπτά αργότερα, ο Βούλγαρος εξτρέμ σκόραρε ξανά. Ο Τάισον ξέφυγε από τα αριστερά και επέστρεψε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι. Ο Μπράντον Τόμας πήδηξε και η μπάλα πήγε στον Ντεσπόντοφ, ο οποίος παρά τον απελπισμένο χωρισμό από τον αριστερό μπακ του Παναθηναϊκού Φίλιπ Μλαντένοβιτς τρύπησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα Ντραγκόφσκι. Λίγα λεπτά πριν το δεύτερο γκολ, ο ΠΑΟΚ πέτυχε άλλο ένα γκολ χάρη στον Μπράντον Τόμας, το οποίο όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Πράγματι, ο Ντεσπόντοφ ήταν στο επίκεντρο της επίθεσης.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πιο κοντά στο να ισοφαρίσουν το σκορ πέντε λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς βρέθηκε στο μικρό πέναλτι, απέναντι στον τερματοφύλακα Κοτάρσκι. Ωστόσο, ο Κροάτης γηπεδούχος γκαρντ έσωσε μόνος του τη νίκη του ΠΑΟΚ. Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα ήταν και πάλι για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Τιν Γιεντγουάι σούταρε έξω από το δοκάρι από τα 10 μέτρα.