Η Λίβερπουλ κερδίζει την Ουνιόν Σεν Ζιλουά για δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία στο Γιουρόπα Λιγκ, ακολουθούν αναμενόμενα και Ρόμα και Λεβερκούζεν – Στον κόσμο και στη χώρα μας

Η ομάδα της Λίβερπουλ σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία της στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ με εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ουνιόν Σεν Ζιλουά του Βελγίου.

Στο Άνφιλντ, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ σίγουρα δεν έκαναν το καλύτερο τους παιχνίδι, αλλά έκαναν αρκετά για να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας ένα γκολ στο τέλος και των δύο ημιχρόνων.

Ο Ryan Gravenberch έβαλε μπροστά τους Merseysiders στο 44ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος ένα κακό τάκλιν από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Anthony Morris, ο οποίος δεν κατάφερε να πιάσει την μπάλα μετά το χτύπημα του Trent Alexander-Arnold και με την προσθήκη του στο blank, ο Gravenberch δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. σφάλμα για 1:0. Για τον Ολλανδό ήταν και το πρώτο του γκολ με τους «κόκκινους» μετά την άφιξή του από την Μπάγερν Μονάχου το καλοκαίρι.

Στον πρόσθετο χρόνο του αγώνα, ο Ντιόγκο Τζότα έφτασε στο τελικό 2:0, ολοκληρώνοντας με επιτυχία μια αστραπιαία αντεπίθεση για την ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη, η Λίβερπουλ συγκέντρωσε συνολικά 6 βαθμούς και είναι κορυφαία στη βαθμολογία αυτού του ομίλου «Ε», ακολουθούμενη από τη γαλλική Τουλούζη με 4 βαθμούς, αφού οι «βιολέτες» κέρδισαν οριακά 1-0 εντός έδρας επί της ΛΑΣΚ Λιντς σήμερα το βράδυ. . . Η Union Saint-Gillois καταλαμβάνει προσωρινά την τρίτη θέση της βαθμολογίας με 1 βαθμό και προς το παρόν οι Αυστριακοί καταλαμβάνουν την τελευταία θέση χωρίς περιουσιακό στοιχείο.

Εν τω μεταξύ, η δευτεραθλήτρια του Europa League από την τελευταία διοργάνωση της διοργάνωσης Η Ρόμα ξεπέρασε προσωρινά τις δυσκολίες της στη Serie A και κέρδισε αποφασιστικά την ελβετική Σερβέτ με 4:0 στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ για τη Γουλβς με ένα γκολ στο 21ο λεπτό και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο ξέσπασαν και πέτυχαν άλλα τρία γκολ σε λιγότερο από ένα τέταρτο, με τον Αντρέα Μπελότι να σκοράρει δύο φορές. μόλις εγγραφεί ο αρχηγός Lorenzo Pellegrini.

Μετά τους δύο πρώτους γύρους αυτού του ομίλου “G”, η Ρόμα μοιράζεται την πρώτη θέση με τον τσέχικο σύλλογο Σλάβια Πράγας, με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 6 βαθμούς, ενώ η Σερβέτ και η Μολδαβική Σερίφ Τιρασπόλ θα συνεχίσουν να αναζητούν τους πρώτους βαθμούς τους. ανταγωνισμό κατά τους αγώνες μεταξύ τους.

Η ομάδα της Μπάγερ Λεβερκούζεν πέτυχε και τη δεύτερη επιτυχία της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκεπικρατώντας ως φιλοξενούμενος τη Νορβηγική Μόλντε με 2:1.

Ο Τζέρεμι Φριμπόνγκ και ο Νέιθαν Τέλα σημείωσαν δύο γρήγορα γκολ για τους Ασπιρίν για να δώσουν σταθερό προβάδισμα στην ομάδα τους και στο τέλος του αγώνα, ο Εμίλ Μπρέιβικ πέτυχε ένα γκολ πίσω για τους γηπεδούχους.

Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με 6 βαθμούς στους 6 πιθανούς, όπως και ο Αζερμπαϊτζάν από την Καραμπάχ που κέρδισε σήμερα το βράδυ ως φιλοξενούμενος τον Σουηδό Heken με 1:0.

Την πρώτη νίκη στον όμιλο F πήρε η Βιγιαρεάλ – 1:0 εντός έδρας κόντρα στον Γάλλο Ρεν. Ο Νορβηγός εξτρέμ Alexander Sørlot σφράγισε τη συμφωνία με ένα γκολ στο 36ο λεπτό, αλλά ο βετεράνος τερματοφύλακας Pepe Reina ήταν ο μεγάλος ήρωας. Απέκρουσε πέναλτι του Μάρτιν Τεριέ στο 92ο λεπτό. Στην κορυφή του ομίλου βρίσκεται ο Παναθηναϊκός που έχει ήδη 4 βαθμούς μετά την ισοπαλία 0:0 στο Σάμι Όφερ της Χάιφα.