Η Busenaz Sürmeneli έγραψε ιστορία! Πήρε το μετάλλιο.

class = “medyanet-inline-adv”>

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020, η Busenaz Sürmeneli προκρίθηκε στα ημιτελικά στην κατηγορία των 69 κιλών της πυγμαχίας γυναικών και κέρδισε το Ολυμπιακό μετάλλιο.

Ο Busenaz αντιμετώπισε την Ουκρανή αθλήτρια Anna Lysenko στους προημιτελικούς στο Kokugikan Arena. Ο Μπουσενάζ, ο τελευταίος παγκόσμιος πρωταθλητής, πήρε πολλούς βαθμούς από 5 διαιτητές στον πρώτο γύρο απέναντι στον αντίπαλό του. Ο εθνικός πυγμάχος, που έδειξε επιθετικό παιχνίδι στον δεύτερο γύρο, κατάφερε και πάλι να πάρει πολλούς βαθμούς από όλους τους διαιτητές. Συνεχίζοντας την ανωτερότητά του στον τελευταίο γύρο, ο Busenaz Sürmeneli κέρδισε στον ημιτελικό.

Ο Μπουσενάζ έγραψε επίσης ιστορία. Η 23χρονη εθνική πυγμάχος έγραψε ιστορία ως η πρώτη Τούρκα αθλήτρια που κέρδισε Ολυμπιακό μετάλλιο στην πυγμαχία γυναικών. Ο ημιτελικός αγώνας της Μπουσενάζ θα γίνει στις 4 Αυγούστου.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο υπουργός Νεολαίας και Αθλητισμού Mehmet Muharrem Kasapoğlu. Καθώς ο Kasapoğlu παρακολουθούσε τον αγώνα με ενθουσιασμό, επευφημούσε συχνά για να παρακινήσει τον εθνικό αθλητή.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΒΕΛΤΙΣΤΟ ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ

Στην κατηγορία των 69 κιλών γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020, αντίπαλος της Busenaz Sürmeneli στον ημιτελικό ήταν η Lovlina Borgohain από την Ινδία.

Η Μπουσενάζ, που κέρδισε τα ημιτελικά και πήρε το μετάλλιο νικώντας την Ουκρανή Άννα Λυσένκο στους προημιτελικούς στο Kokugikan Arena, θα μπει στο ρινγκ με την Ινδή αντίπαλό της για να φτάσει στον τελικό.

Ο Borgohain κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση το 2019, όταν ο Busenaz έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής. Ο Ινδός αθλητής έχει κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα δύο τελευταία παγκόσμια πρωταθλήματα.

Ο ημιτελικός αγώνας Busenaz και Borgohain ξεκινά την Τετάρτη 4 Αυγούστου στις 8:30 π.μ. CEST.

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΥΡΚΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ

Η τουρκική πυγμαχία έβαλε τέλος στην επιθυμία της για Ολυμπιακό μετάλλιο εδώ και 13 χρόνια, με την Μπουσενάζ Σουρμενέλι να φτάνει στα ημιτελικά στην κατηγορία των 69 κιλών γυναικών στον κλάδο της πυγμαχίας των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020.

Τέλος, ο Yakup Kılıç έφερε το Ολυμπιακό μετάλλιο στην Τουρκία στην πυγμαχία στο Πεκίνο το 2008 στα 57 κιλά. Ο Yakup Kılıç κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο το 2008 στο Πεκίνο. Στο Λονδίνο το 2012 και το Ρίο το 2016, οι Τούρκοι πυγμάχοι απείχαν πολύ από το μετάλλιο.

Ακριβώς 13 χρόνια αργότερα, ο Busenaz Sürmeneli έφερε τη χαρά να είναι ο πρώτος Ολυμπιονίκης στην πυγμαχία στην Τουρκία. Ο Μπουσενάζ θα συνεχίσει να αγωνίζεται για το χρυσό μετάλλιο εξασφαλίζοντας παράλληλα το χάλκινο μετάλλιο.

Εκτός από την Busenaz Sürmeneli, μία νίκη μακριά από το μετάλλιο απέχουν ο Bayram Malkan στα 81 κιλά ανδρών και ο Buse Naz Çakıroğlu στα 51 κιλά γυναικών. Αν και οι δύο πυγμάχοι κερδίσουν στους προημιτελικούς, θα πάρουν το Ολυμπιακό μετάλλιο. Η Esra Yıldız, άλλη μια Τουρκάλα αθλήτρια πυγμαχίας, θα ξεκινήσει σήμερα τον αγώνα της για μετάλλιο στα 60 κιλά γυναικών στους τελευταίους 16 γύρους.

ΟΧΙ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΗΝ ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Στην πυγμαχία, η Τουρκία δεν έχει κερδίσει ποτέ χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Οι Τούρκοι πυγμάχοι θα γράψουν ξανά ιστορία αν κατακτήσουν το χρυσό μετάλλιο στο Τόκιο 2020.

Από την άλλη, η Busenaz Sürmeneli έγραψε ιστορία και για τις γυναίκες. Η Μπουσενάζ έγινε η πρώτη Τουρκάλα πυγμάχος που κέρδισε Ολυμπιακό μετάλλιο στην τουρκική ιστορία της πυγμαχίας. Επιπλέον, η Busenaz ήταν περήφανη που έγραψε ιστορία ως η πρώτη Τουρκάλα πυγμάχος που εμφανίστηκε στο ρινγκ στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η τουρκική πυγμαχία έχει συνολικά 5 μετάλλια, 2 ασημένια και 3 χάλκινα, στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων πριν το Τόκιο 2020.

ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΜΠΟΥΣΕΝΑΖ ΣΟΥΡΜΕΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Ο Busenaz Sürmeneli, ο οποίος έφτασε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020, δήλωσε πολύ χαρούμενος και περήφανος που έγραψε ιστορία εξασφαλίζοντας το μετάλλιο.

Η Μπουσενάζ, η οποία κέρδισε την Ουκρανή αντίπαλό της Άννα Λυσένκο στον προημιτελικό των 69 κιλών γυναικών στο Kokugikan Arena, μοιράστηκε τον ενθουσιασμό και την ευτυχία της με το πρακτορείο Anadolu μετά τον αγώνα.

Η Busenaz Sürmeneli δήλωσε πολύ χαρούμενη και είπε: “Έχουμε γράψει ιστορία. Ελπίζω ότι πολλοί από τους αδελφούς και τις αδερφές μας θα κερδίσουν Ολυμπιακά μετάλλια όπως εμείς. Χαιρετίζω την Τουρκία μου και τον σύλλογό μου, την Trabzonspor. Το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της Trabzonspor έφυγε. Έχει ιδιαίτερη περηφάνια». διάσημος.

Εξηγώντας ότι δεν έχει ακόμη αντικατοπτρίσει όλες τις επιδόσεις του στο ρινγκ, ο 23χρονος είπε: “Τα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν θα είναι πιο δύσκολα. Ειλικρινά, έκανα κράτηση για αυτούς τους αγώνες. θα είναι καλύτερα. Γεια σας τον Τουρκικό λαό, φιλάω τα χέρια των μεγάλων μου και τα μάτια των μικρών μου. Θέλω να προσεύχονται για μένα». χρησιμοποίησε τις προτάσεις.

Υπενθυμίζοντας ότι ο αγώνας διεξήχθη στις 06:00 CET, ο Busenaz είπε: “Εκατομμύρια άνθρωποι βάζουν ξυπνητήρια για εσάς και παρακολουθούν τον αγώνα σας. Είναι κάτι πολύ περήφανο. Είμαι περήφανος. Για 13 χρόνια προετοιμάζομαι για αυτό μετάλλιο ανακατεύοντας τη νύχτα και τη μέρα μου. Οι Τουρκάλες εξακολουθούν να έχουν αυτή την πεποίθηση, αυτή την καρδιά και αυτή την ικανότητα.» κάνει την εκτίμησή της.

Η Busenaz Sürmeneli, η οποία είπε επίσης την ιστορία του χορού που έκανε όταν μπήκε στο ρινγκ, είπε: «Ήθελα πραγματικά να κάνω αυτόν τον χορό μπροστά στον αντίπαλό μου στο ρινγκ. κάντε το στο παιχνίδι, θα πιαστείτε από τον αντίπαλό σας. Θέλω. αυτός είπε.

Ο προπονητής της εθνικής ομάδας πυγμαχίας Cahit Süme δήλωσε σε μια δήλωση: “Γράψαμε ιστορία. Πήραμε το χάλκινο μετάλλιο, αλλά θέλουμε να τελειώσουμε με το χρυσό μετάλλιο. Η Busenaz έχει γίνει μοντέλο. Ελπίζω να έρθουν πολλοί περισσότεροι αθλητές από τον πάτο και αυτό θα είναι μια αρχή». σχολίασε.

Τώρα Misli.com’a Ελάτε, με 7 διαφορετικές επιλογές παιχνιδιούμι στοίχημα διαδικτυακά…