Η Karateka Kazanlak από το “Shori Dojo” κατέκτησε τους τίτλους του παγκόσμιου πρωταθλήματος στην Ελλάδα

Από τις 29 Σεπτεμβρίου έως την 1η Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στη Χαλκίδα της Ελλάδας το 30ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και Παγκόσμιο Κύπελλο SKDUN, κατά το οποίο οι καρατέκα του αθλητικού συλλόγου «Shori Dojo» ανέβηκαν και πάλι στο βάθρο.

Ο Samuel Gigov θριάμβευσε με 1η θέση στο “Kata”, 1η θέση στην ομάδα “Kata” “Mix” και 4η θέση “Kata” στην ομάδα αγοριών. Ο Ivelin Ivanov είναι 2ος στο “Kata” και 3ος στο “Kata Team Mix”.

Χρυσός Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής είναι και πάλι ο Georgi Hristov (1η θέση “Kata”, 1η θέση “Kata team mix” και 4η θέση “Kata” ομάδα αγοριών). Με δύο χάλκινα μετάλλια ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός για την Anne-Michel Hristova (“Kata” και “Kata team mix”). Η Gabriela Djambazova κέρδισε επίσης έναν τίτλο (1η θέση “Kata team mix” και 4η θέση “Kata”). Ο Dimitar Hristov τερμάτισε με την 3η θέση “Kata team mix”, την 4η θέση “Kata” team boys και την 3η θέση “Ju ippon kumite”. Ο Τέοντορ Ντάλιεφ βρέθηκε ένα βήμα μακριά από το μετάλλιο και παρέμεινε στην 4η θέση του «Κάτα».

Ο προπονητής αθλητών Iliyan Dyankov κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Asai Ryu Kata και τον παγκόσμιο τίτλο στο Team Kata. Αν και δεν έφτασαν στα μετάλλια, οι Πάβελ Χρίστοφ και Τέοντορ Ντάλιεφ εμφανίστηκαν καλά στο πρωτάθλημα.

Κατά τη διάρκεια της συμμετοχής του στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Stelian Ivanov από το Kazan κέρδισε στο άθλημα “Kihon ipon kumite” και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Η Lubomira Hristova κέρδισε δύο μετάλλια κατά την εμφάνισή της εδώ, τερματίζοντας 3η στο Kata και 2η στο Kumite. Ο Pavel Gugushev και η Alina Dyankova πήραν επίσης χάλκινο στο Kata και η Veselina Dyankova κατέλαβε την 4η θέση.