Η Konyaspor χτύπησε το GS από τη μέση

Συνεχίζονται τα αποτελέσματα της νίκης της Γαλατασαράι επί της Arabam.com Konyaspor. Η πράσινη-λευκή ομάδα ολοκλήρωσε την κακή της πορεία επικρατώντας του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος και των κιτρινόκόκκινων που δεν είχαν χάσει αγώνα για 14 εβδομάδες, με 2-1. Αν αυτή η νίκη απασχόλησε για πολύ την τουρκική ποδοσφαιρική κοινότητα, η πράσινη-λευκή ομάδα εξακολουθούσε να ωφελείται από αυτήν.

Η ΔΥΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗ GOLDE’S ΤΟΥ BRUNO PAZ

Η Κόνιασπορ κέρδισε την κρίσιμη και πολύ σημαντική νίκη επί της Γαλατασαράι με καλή ανάλυση, σεβασμό στην τακτική πειθαρχία και απόδοση στη μεσαία γραμμή. Τα γκολ που έφεραν τη νίκη του Αετού της Ανατολίας προήλθαν από τα χαφ, ενώ οι ασίστ από άλλο παίκτη στη μεσαία γραμμή.

Το γκολ της Καρτάλ που έκανε το 1-1 κόντρα στη Γαλατασαράι ήρθε από τον Σόνερ Ντίκμεν, ένα από τα εργατικά ονόματα της μεσαίας γραμμής.
Ο Μπρούνο Παζ, που αντικαταστάθηκε από τον Έλληνα μέσο Μπουχαλάκη στο 32ο λεπτό του αγώνα, έκανε μια ωραία ενδιάμεση πάσα στον Σόνερ στο 62ο λεπτό του αγώνα. Ο Σόνερ, που συνάντησε τη μπάλα στην περιοχή του πέναλτι, έφερε τη μπάλα στα δίχτυα πάνω από τον Μουσλέρα με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Το γκολ που έφερε τη νίκη στον Αετό της Ανατολίας υπέγραψε και πάλι ο Μπρούνο Παζ. Ο Παζ έκανε μια ωραία πάσα στον Ογκουλκάν, ο οποίος ήταν στο τόξο του πέναλτι, στην παράταση του αγώνα. Ο νεαρός μέσος της Konyaspor Oğulcan σούταρε επίσης καλά από θέση που είδε το γκολ στην αντίθετη κατεύθυνση. Ο τερματοφύλακας της Γαλατασαράι, Μουσλέρα, δεν μπόρεσε να επέμβει σε αυτή τη μπάλα και οι οπαδοί παρακολούθησαν ένα υπέροχο γκολ.

Ενώ αυτό το γκολ καθόρισε το σκορ του αγώνα, ήταν το γκολ που έφερε τη νίκη στην Konyaspor.

ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΩΝΑ ÜMRANİYE

Στην Κόνιασπορ, που κέρδισε τον αγώνα της Γαλατασαράι, ο προπονητής Στανόγεβιτς έδωσε στο μεταξύ 4 ημέρες άδεια στους ποδοσφαιριστές, κάτι που παραχωρήθηκε στο πρωτάθλημα λόγω του εγχώριου αγώνα. Οι διακοπές των πρασινολευκών ολοκληρώθηκαν σήμερα. Η Konyaspor θα ξεκινήσει την προετοιμασία για τον εκτός έδρας αγώνα της Umraniyespor με τη δουλειά που θα κάνει σήμερα.