Θρίαμβος του Ντεσπόντοφ στην Ελλάδα! Ο καλύτερος ποδοσφαιριστής BG είναι χαρούμενος

Η ομάδα του ΠΑΟΚ νίκησε 2:1 τον Παναθηναϊκό σε αγώνα της 20ης αγωνιστικής της ελληνικής Super League. Ο Βούλγαρος διεθνής Κιρίλ Ντεσπόντοφ σκόραρε και τους δύο νικητές.

Οι πρώην μαθητές του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν πιο ενεργοί στην πρώτη γραμμή. Η κεφαλιά του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη στο 38ο λεπτό ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Όμως πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο γήπεδο της Τούμπας της Θεσσαλονίκης. Ο Kiril Despodov βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ με ένα δυνατό σουτ.

Μετά την ανάπαυλα επιβλήθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους μετά από επέμβαση του VAR για φάουλ στην περιοχή του πέναλτι στον Αναστάσιο Μπακασέτα. Ήταν ο μέσος που ισοφάρισε το σκορ με ακριβές τελείωμα.

Οι ασπρόμαυροι παίκτες προσπάθησαν αμέσως να ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά το γκολ του Τόμας Μουργκ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Ωστόσο, ο εθνικός Βουλγαρίας είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς και έφερε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Στο 56′ βρέθηκε ακάλυπτος στο πέναλτι και διαμόρφωσε ψύχραιμα το τελικό αποτέλεσμα.

Ο επιθετικός πέτυχε το 8ο γκολ του πρωταθλήματος από την αρχή της σεζόν. Ο επιθετικός ποδοσφαιριστής σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς, έχοντας σκοράρει και στη νίκη επί του Βόλου.

Στην κορυφή της βαθμολογίας ανεβαίνει ο ΠΑΟΚ με πλεονέκτημα 47 βαθμών. Ο Παναθηναϊκός παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς.