Λήφθηκε η απόφαση για τον πολυσύχναστο αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Παρτιζάν

Η THY EuroLeague συνεχίζει με ένα συναρπαστικό play-off. Στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των play-off ΥποστηρικτήςΉταν φιλοξενούμενος της Ρεάλ Μαδρίτης. 2 λεπτά από το τέλος του αγώνα ξέσπασε καυγάς μεταξύ των παικτών στο γήπεδο. Οι διαιτητές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 2 λεπτά να απομένουν λόγω της εισόδου πολλών παικτών και από τις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Η EuroLeague ανακοίνωσε την απόφασή της για το πολυσύχναστο παιχνίδι.

Καταδικάζοντας κάθε είδους βία, τονίστηκε ότι τέτοια περιστατικά δεν αντιπροσωπεύουν τις αξίες του σεβασμού που προωθούνται από πρωταθλήματα και συλλόγους και ενσωματώνονται στο μπάσκετ.

ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗ

Η Παρτιζάν κέρδισε και τα δύο εκτός έδρας παιχνίδια και προηγήθηκε με 2-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ. Ο τρίτος αγώνας της σειράς θα γίνει στο Βελιγράδι την Τρίτη 2 Μαΐου με οικοδεσπότη την Παρτιζάν. Εάν ο εκπρόσωπος της Σερβίας κερδίσει αυτόν τον αγώνα, θα προκριθεί στο Final Four.

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΕΦΤΑΣΕ!

Καθορίστηκε η κύρωση για τα γεγονότα που σημειώθηκαν στο δεύτερο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς πλέι οφ μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Παρτιζάν στο Basketball THY Europa League.

Πειθαρχική Επιτροπή Ποδοσφαιριστών Ρεάλ Μαδρίτης THY Europa League Ο Guerschon απαγόρευσε τον Yabusele 5 αγώνες, τον Gabriel Deck 1 αγώνα, τον Kevin Punter 2 και τον Mathias Lessort 1 αγώνα αποκλεισμό από την Παρτιζάν.

Το διοικητικό συμβούλιο αποβλήθηκε επίσης για αντιαθλητική συμπεριφορά που εμπόδισε το παιχνίδι να διεξαχθεί κανονικά. επέβαλε πρόστιμο 50.000 ευρώ στις δύο ομάδες.

Στο 38ο λεπτό του αγώνα που διεξήχθη χθες στο Wizink Center, ο καυγάς που ξέσπασε μετά το φάουλ του Σέρχιο Λουλ της Ρεάλ Μαδρίτης στον Κέβιν Πάντερ εξελίχθηκε ξαφνικά σε καυγά και οι διαιτητές αποφάσισαν να τερματίσουν το παιχνίδι αμέσως μετά τα γεγονότα.

Ο Σέρβος εκπρόσωπος, που κέρδισε το παιχνίδι με 95-80, προηγήθηκε με 2-0 σερί.

Την Τρίτη 2 Μαΐου θα διεξαχθεί το τρίτο παιχνίδι της σειράς που θα φιλοξενήσει η Παρτιζάν.