Λαμπρό: Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ είναι στον ημιτελικό στο Παρίσι

Για μια θέση στον τελικό θα αγωνιστεί με τον Στέφανο Τσιτσιπά ή την Κάρεν Χατσάνοφ

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Paris Masters αφού κέρδισε τον Πολωνό Hubert Hurkach με 6-4, 4-6, 6-4. Ο Ντιμιτρόφ έφτασε έτσι σε δεύτερο συνεχόμενο ημιτελικό σε επίπεδο Masters μετά τη Σαγκάη τον Οκτώβριο και αύριο θα αγωνιστεί με τον Στέφανο Τσιτσιπά (Ελλάδα) ή την Κάρεν Χατσάνοφ (Ρωσία) για μια θέση στον τελικό της γαλλικής πρωτεύουσας.

ΑΨΟΓΟΣ: Στα προημιτελικά στο Παρίσι ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ

Ο Ντιμιτρόφ, ο οποίος απέκλεισε το νούμερο 3 του κόσμου Ντανιίλ Μεντβέντεφ στον δεύτερο γύρο, ξεκίνησε καλά κόντρα στον Χούρκατς, σπάζοντας τον αντίπαλό του δύο φορές και επιτρέποντάς του μόνο ένα παιχνίδι στο πρώτο σετ. Ο 11ος Χούρκαχ, ο οποίος διεκδικούσε την πρόκριση στους τελικούς του ATP, σταθεροποίησε το σερβίς του στο δεύτερο ημίχρονο και σημείωσε το μοναδικό break για να ισοφαρίσει το σκορ. Στο καθοριστικό ματς, ο Γκρίγκορ ήταν πολύ συμπαγής και περίμενε τη στιγμή του για να πάρει το σερβίς του Χούρκαχ και να κλείσει το ματς με δικό του σερβίς μετά από μία ώρα και 38 λεπτά αγώνα.

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ανέστειλε τον Μεντβέντεφ στο Παρίσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Βούλγαρος τενίστας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 νικηφόρες βολές (9 άσοι) έναντι μόλις έξι απρόκλητων λαθών. Ήταν πολύ αποφασιστικός σε σημαντικά σημεία και ήξερε πώς να αρπάξει τις τρεις ευκαιρίες του για να περάσει το ματς.

Ο Βούλγαρος τενίστας μετράει ήδη τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες κόντρα στην Χούρκαχ και αύριο θα προσπαθήσει να φτάσει στον δεύτερο τελικό του στα τουρνουά Masters. Έφτασε στον δέκατο ημιτελικό του Masters και μόνο τη δεύτερη φορά στην καριέρα του που έφτασε σε συνεχόμενους ημιτελικούς σε αυτή την περιοδεία. Ο Ντιμιτρόφ έφτασε και τις 40 νίκες από την αρχή της σεζόν, σημειώνοντας την τρίτη φορά στην καριέρα του.