Με πειστική επιτυχία ξεκίνησε η Βουλγαρία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ – Αθλητισμός

Η Βουλγαρία δεν άφησε καμία ευκαιρία στην Ελλάδα.

Φωτογραφία: CEV

Με νίκη ξεκίνησε η βουλγαρική ομάδα τη συμμετοχή της στο 31ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ Ανδρών. Οι Εθνικοί κέρδισαν τον αγώνα με 3:0 (22, 16, 20) απέναντι στην Ελλάδα στο Sud de France Arena στο Μονπελιέ της Γαλλίας. Ο αγώνας που ήταν ο πρώτος στο πρωτάθλημα κράτησε 78 λεπτά.

Ο προπονητής Silvano Prandi ξεκίνησε στην ενδεκάδα: Georgi Seganov, Todor Skrimov, Victor Yosifov, Svetoslav Gotsev, Tsvetan Sokolov, Martin Atanasov και Teodor Salparov – λίμπερο.

Οι Έλληνες ξεκίνησαν τον αγώνα πιο κινητοποιημένοι και πήραν ένα εύθραυστο προβάδισμα, αλλά η Βουλγαρία σταθεροποίησε γρήγορα το ματς και υπήρξαν αρκετές ισοπαλίες. Οι Εθνικοί προηγήθηκαν με 14:13 πόντους και δεν έχασαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του αγώνα και το έκλεισαν μετά από 29 λεπτά αγώνα.

Το δεύτερο παιχνίδι διεξήχθη εξ ολοκλήρου υπό την υπαγόρευση των Βουλγάρων, οι οποίοι κέρδισαν τον 25ο πόντο μετά από εξαιρετική τριπλή κόντρα. Ο Sokolov, ο Skrimov, ο Gotsev και ο Atanasov έπαιξαν τέλεια αυτόν τον ρόλο.

Και στο τρίτο ματς οι άνδρες του Πράντι έλεγχαν τα γεγονότα. Έφτασα στις 24:16. Οι Έλληνες έσωσαν τέσσερα ματς πόιντ, αλλά στο πέμπτο ο Γκότσεφ έβαλε τέλος μετά από επίθεση στο κέντρο.

Πρώτος σκόρερ της Βουλγαρίας ήταν ο διαγώνιος Τσβετάν Σοκόλοφ με 17 πόντους (1 άσος και 3 μπλοκ). Ξεχώρισαν οι Svetoslav Gotsev και Todor Skrimov με 10 ο καθένας. Ζουπάνη και Πετραέας πέτυχαν από 8 πόντους για την Ελλάδα.

Αύριο η εθνική ομάδα παίζει με τη Ρουμανία στις 6:05 μ.μ. ώρα μας. Στον όμιλο συμμετέχουν επίσης οι ομάδες της οικοδέσποινας Γαλλίας, Ιταλίας και Πορτογαλίας. Προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες ομάδες.

Ακούστε τον προπονητή Silvano Prandi και τον Todor Skrimov μπροστά στον πρεσβευτή του «Horizon» στο Μονπελιέ, Antoni Yordanov: