Μπάσκετ: Φάιναλ Φορ Κυπέλλου Γυναικών FIBA ​​Ευρώπης

ΜΕΡΣΙΝ (ΑΑ) – Τόπος διεξαγωγής: Prado άθλημα το παλάτι

Διαιτητές: Martin Horozov (Βουλγαρία), Yasmina Alcaraz Moreno (Ισπανία), Αναστάσιος Κάρδαρης (Ελλάδα)

Human Reyer: Carangelo, Thornton 24, Anderson 25, Petronyte, Ndour 18, Bestagno 1, Madera 9, Dull, Attura 8

CBK Μυρτιά Δήμος Yenişehir: Fagbenle 23, Hayes 18, Turner 8, Bonner 14, Thomas 8, Zellous 9, Esra Ural Topuz, Nika Baric

1η Περίοδος: 9-24

Σιρκουί: 42-44

3. Περίοδος: 56-58

ÇBK κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιτελικού του Final Four του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Μπάσκετ Γυναικών της FIBA Μυρτιά Η ιταλική ομάδα της Umana Reyer, η οποία κέρδισε τον Δήμο Γενισεχίρ με 85-80, προκρίθηκε στον τελικό.

Η ομάδα της Μερσίνας ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 13-2 στο πρώτο 5λεπτο. Ο δήμος Mersin Yenişehir του ÇBK, που δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να μειώσει τη διαφορά, έκλεισε το πρώτο τέταρτο με προβάδισμα 24-9 στο πρώτο τέταρτο, όπου ξεχώρισαν ο Fagbenle με 9 πόντους και ο Hayes με 8 πόντους.

Η Ουμάνα Ρέιερ, αποτελεσματική με τους πόντους που πήρε από την Ιβόν Άντερσον στη δεύτερη περίοδο, κέρδισε για πρώτη φορά την ισοπαλία (38-38), με την υποστήριξη του Ντούρ κάτω από το καλάθι. Η ομάδα του Μερσίν προηγήθηκε με 44-42 στα αποδυτήρια με τις βολές που βρήκε στο τέλος της περιόδου.

Δείχνοντας ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο πέρασε με αμοιβαίους πόντους, η ÇBK Mersin Yenişehir Δήμος μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 58-56.

Προηγούμενη στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ιταλική ομάδα κέρδισε τον αγώνα με 85-80 και έφτασε στον τελικό.

Ο Άντερσον σημείωσε 25 πόντους για την Umana Reyer και έγινε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Η ομάδα της Μερσίνας σημείωσε 23 πόντους με τον Φάγκμπεν.