Μπάσκετ: FIBA ​​Τσάμπιονς Λιγκ – Ειδήσεις

Τόπος διεξαγωγής: Sinan Erdem

Διαιτητές: Γεώργιος Πουρσανίδης (Ελλάδα), Nicolas Maestre (Γαλλία), Lorenzo Baldini (Ιταλία)

Γαλατασαράι Κύριος ναός : Melo Trimble 11, Bost 14, Akoon-Purcell 17, Kravish 6, Blackshear 24, Ege Arar, Göksenin Köksal, Sadık Emir Kabaca, Rıdvan Öncel, Okben Ulubay 2, Eray Aydoğan

Hapoel U-Net Holon: Smith 14, Ragland 6, Johnson 10, Zack 5, Kyser 16, Pnini 5, Bourdillon, Menco 15

1η περίοδος: 29-16

Πορεία: 40-30

3. Περίοδος: 56-52

Γαλατασαράι Η ανδρική ομάδα μπάσκετ Nef κέρδισε τον Ισραηλινό εκπρόσωπο Hapoel U-Net Holon με 74-71 στον αγώνα των τελευταίων 16 του FIBA ​​στο Champions League Group I.

Οι κιτρινόκόκκινοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με την υποστήριξη των μικρών φιλάθλων στην αίθουσα και προηγήθηκαν με 11-0 στα πρώτα 3,5 λεπτά με τα καλάθια που σημείωσαν οι Μποστ, Ακούν-Πέρσελ και Κράβις. Αποτελεσματικό κάτω από το χωνευτήριο και εξωτερικές βολές Γαλατασαράι, προηγήθηκε στους 20 πόντους (29-9) στο 8ο λεπτό. Η Galatasaray Nef, που δεν μπόρεσε να σταματήσει το σερί 7-0 με καλάθια των Menco, Pnini και Kyser στον υπόλοιπο χρόνο, τελείωσε το πρώτο τέταρτο μπροστά με 29-16.

Σε απώλεια επιθετικού ρυθμού στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Γαλατασαράι Νεφ δεν ξεκίνησε καλά ούτε τη δεύτερη περίοδο. Δυσκολεύοντας στην επίθεση, οι κιτρινόκόκκινοι μπόρεσαν να πετύχουν μόνο 3 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Δυσκολεύοντας στην άμυνα, η Γαλατασαράι είδε 8 πόντους στο pot σε αυτή τη διαδικασία και το προβάδισμα έπεσε σε μονοψήφιο ποσοστό στο 15ο λεπτό: 32-24. Η Γαλατασαράι βγήκε από την πτώση με το τρίποντο του Akoon-Purcell στο 16ο λεπτό, προηγούμενος με 40-30 στο ημίχρονο.

Καθώς το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με αμοιβαία καλάθια, οι κιτρινόκόκκινοι επικράτησαν στο 25ο λεπτό με 48-38. Καθώς η Γαλατασαράι Νεφ δεν μπόρεσε να εμποδίσει τον αντίπαλό της να σκοράρει μετά από επιθετικές ανατροπές, η διαφορά μειώθηκε στον 1 πόντο (48-47) στο 28ο λεπτό. Πέφτοντας με 50-48 με το τρίποντο του Τζόνσον στο ξεκίνημα του 29ου λεπτού του αγώνα, η Γαλατασαράι ανέκτησε το πλεονέκτημα με 8 πόντους που σημείωσε ο Blackshear στη σειρά και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 56-52 μπροστά.

Η κιτρινόκόκκινη ομάδα, που δεν μπόρεσε να πάει καλά στην τελευταία περίοδο, έπεσε με 57-56 στο 33′ με το κενό dunk του Kyser. Συνεχίζοντας το παιχνίδι με χτυπήματα των Μποστ και Μέλο σε εξωτερικά σουτ, η Γαλατασαράι Νεφ προηγήθηκε με 74-69 την τελευταία στιγμή. Οι κιτρινόκόκκινοι, που πέρασαν καλά το υπόλοιπο ματς, αναδείχθηκαν ανώτεροι από το γήπεδο με 74-71.

Ο Blackshear, ο οποίος ξεκίνησε το top 5 στη Γαλατασαράι, ο οποίος μπορούσε να πάρει μόνο 2 πόντους από παίκτες που προέρχονταν από τα πλάγια, έγινε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους. Ο Akoon-Purcell συνέβαλε 17 πόντους, ο Bost 14 πόντους, ο Melo Trimble 11 πόντους και ο Kravish 6 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Γαλατασαράι Νεφ πήρε την πρώτη της νίκη στην τρίτη αγωνιστική του Ομίλου Ι. Η εκπρόσωπος του Ισραήλ ηττήθηκε για 2η φορά στην 4η αγωνιστική.

Χάνοντας την εκτός έδρας αναμέτρηση με 98-89 στον όμιλο, οι κιτρινόκόκκινοι έχασαν τον διπλό μέσο όρο από τους αντιπάλους τους παρά τη νίκη.