Οι Έλληνες έχουν κατακτήσει τους τίτλους στο Pamporovo Bike Fest – Sport

Στον αγώνα συμμετείχαν πάνω από 150 συμμετέχοντες.

Φωτογραφία: Αρχείο

Ένα από τα μεγαλύτερα γεγονότα ορεινής ποδηλασίας στη Βουλγαρία, το Pamporovo Bike Fest, πραγματοποιήθηκε αυτό το Σαββατοκύριακο στο χειμερινό θέρετρο.

Αυτή ήταν η όγδοη διοργάνωση του διαγωνισμού και συγκέντρωσε περισσότερους από 150 συμμετέχοντες από όλη τη χώρα, καθώς και εκπροσώπους από την Ιταλία, τη Γαλλία, την Ελλάδα, τη Ρουμανία και τη Μεγάλη Βρετανία, που συμμετείχαν στους διαγωνισμούς που εντάσσονταν στο πρόγραμμα του το γεγονός. Φέτος περιλάμβανε διεθνή διαγωνισμό της υψηλότερης κατηγορίας 1 της Union Cycliste Internationale, με βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη, τον πρώτο γύρο της βουλγαρικής σειράς κατάβασης και τον τέταρτο γύρο της σειράς παιδικών ποδηλάτων.

Το Σάββατο διεξήχθη ο διαγωνισμός για παιδιά 10-16 ετών και την Κυριακή ο διαγωνισμός για ενήλικες.

Ο καλύτερος χρόνος 2:21.33 λεπτών πέτυχε ο Αλέξανδρος Τοπκάρογλου από την Ελλάδα, πρώτος στους Βούλγαρους και δεύτερος στην ελίτ κατηγορία ανδρών ήταν ο Dimitar Mazneikov από το “Riders United” μόλις 1,5 δευτερόλεπτο πίσω από τον νικητή. Ο τρίτος ήταν ο εθνικός πρωταθλητής Βουλγαρίας – Stevian Gatev.

Από τους νεαρούς, ο Μάρκο Λάμαρης από την Ελλάδα ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με χρόνο 2:23.32 λεπτά, δεύτερος ήταν ο Lewis Mackie και τρίτος ο Rosen Rankov. Στην κατηγορία Masters ο Έλληνας Αριστείδης Σατσιγεωργίου έκανε το πρώτο σκαλί στην τιμητική κλίμακα και στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Ντενίτσα Τόσεβα.

Συγγραφέας της δημοσίευσης: Lyubomir Todorov