Οι 12 Giant Men ξεκίνησαν καλά, τελείωσαν άσχημα

Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών έχασε με 81-63 από την Ελλάδα στον ημιτελικό αγώνα του Ολυμπιακού Προκριματικού Τουρνουά της FIBA ​​που διεξάγεται στον Καναδά.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Τουρκία αποχαιρέτησε τα προκριματικά στα ημιτελικά, ενώ η Ελλάδα προκρίθηκε στον τελικό. Η ομάδα που θα κερδίσει τον τελικό αγώνα μεταξύ Ελλάδας και Τσεχίας που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα θα προκριθεί για τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ

Ξεκινώντας αποτελεσματικά τον αγώνα, η Τουρκία προηγήθηκε με 9-2 στο τρίτο λεπτό χάρη στους πόντους των Furkan Korkmaz και Ersan İlyasova. Σε διψήφιο ποσοστό διεύρυνε η εθνική ομάδα στο 7ο λεπτό με τους πόντους που σημείωσε ο Alperen Şengün από τη γραμμή των ελεύθερων βολών απέναντι στην Ελλάδα, ο οποίος δεν μπορούσε να οργανωθεί στην επίθεση και σούταρε πολλές φορές: 15-4. Με τη συμβολή των Alperen και Buğrahan Tuncer στο υπόλοιπο τμήμα, η Εθνική Α έπαιξε καλά από την αρχή μέχρι το τέλος και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-8.

Σκληρύνοντας την άμυνά της και καλύτερα οργανωμένη επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα μείωσε στους 6 πόντους στο 14ο λεπτό, ο Λαρεντζάκης αναλαμβάνει: 25-19. Παρά το γεγονός ότι η πλειοψηφία ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τους πόντους που βρέθηκαν στη γραμμή των ελεύθερων βολών, η εθνική ομάδα που παρέμεινε σε χαμηλό ποσοστό στις εξωτερικές βολές, πήγε στα αποδυτήρια με 34-27.

Μετά από απλά λάθη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα γνώρισε ένα σερί 10-0 κόντρα στην Τουρκία και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό: 34-37. Η Ελλάδα, αντιμέτωπη με την εθνική ομάδα, που δεν μπορούσε να κάνει ό,τι ήθελε σε άμυνα και επίθεση, μεγάλωσε τη διαφορά σε διψήφιο ποσοστό στο ξεκίνημα του 29ου λεπτού με τη συμβολή 4 παικτών: 39-49. Αν και η εθνική ομάδα μπάσκετ Α έκλεισε τη διαφορά σκοράροντας 8 πόντους σε 58 δευτερόλεπτα στο τελευταίο λεπτό, η Ελλάδα μπήκε στην τελική περίοδο με προβάδισμα 51-47.

Αν και η Τουρκία μείωσε σε έναν πόντο με το εύστοχο σουτ του Furkan Korkmaz νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα μεγάλωσε τη διαφορά με τους Καλάθη και Σλούκα να κυριαρχούν στο παιχνίδι και να σκοράρουν διαδοχικά, και κέρδισε το παιχνίδι με 81-63.

Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξαν ο Νικ Καλάθης που πέτυχε 18 πόντους στην Ελλάδα και ο Κώστας Σλούκας με 15. Ο Φουρκάν Κορκμάζ σημείωσε 20 πόντους στην Τουρκία.

ΟΡΧΟΥΝ ΕΝΕ: «ΠΑΝΙΚΟΜΑΣΤΕ»

Μετά το παιχνίδι, ο προπονητής της Εθνικής Ανδρών A Orhun Ene είπε σε μια δήλωση: “Ήταν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Η αρχή του παιχνιδιού ήταν πολύ διαφορετική από το τέλος. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. τσακωθήκαμε, παίξαμε έξυπνα και οργανωμένα. Στην αρχή του τουρνουά, είχαμε δυσκολίες όταν η άμυνα ήταν υπό πίεση. Είχαμε εύκολες ανατροπές. Ξεκινήσαμε άσχημα το τρίτο δεκάλεπτο και χάσαμε στροφές, αλλά νομίζω ότι αυτή η διαφορά στο τέλος του παιχνιδιού δεν αντικατοπτρίζει το παιχνίδι σωστά.» Αν δεν είχαμε πανικοβληθεί και δεν είχαμε παίξει σωστά, δεν θα υπήρχε τόση διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Τα πήγαμε καλά μέχρι στιγμής, αλλά έχουμε δει ότι πρέπει να δουλέψουμε σκληρότερα και να περάσουμε περισσότερο χρόνο μαζί. Έχουμε νεαρούς παίκτες και χρειάζονται και εμπειρία. Θα είμαστε καλύτεροι στα επόμενα τουρνουά. Θα είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι απέναντι σε ομάδες αυτού του επιπέδου στο μέλλον. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα με τους παίκτες μας. Πιστεύω ότι θα βελτιωνόμαστε σε κάθε τουρνουά. Παίξαμε πολύ καλά δυόμισι αγώνες. Δείξαμε καλή ομαδική οργάνωση. Η Ουρουγουάη και η Τσεχία για εμάς στο μέλλον θα είναι παράδειγμα. Θα δούμε πώς θα εξελιχθούμε. Αν θέλεις να πας στους Ολυμπιακούς, πρέπει να παίξεις καλά μέχρι το τέλος. ” σημείωσε.

CEDİ OSMAN: “ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ”

Ο Cedi Osman έκανε μια δήλωση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: “Από την ημέρα που το φόρεσα για πρώτη φορά, η φανέλα Crescent-Star είχε πάντα μια ιδιαίτερη αξία για μένα. Όποτε είχα την ευκαιρία να φορέσω αυτή τη λαμπρή φανέλα, πάντα έτρεχα στις κατασκηνώσεις με ο ενθουσιασμός της πρώτης μέρας. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες ήταν το μεγαλύτερο όνειρό μας, το θέλαμε τόσο πολύ. Το πιστέψαμε πολύ, δουλέψαμε σκληρά… Αλλά δεν έγινε. Σηκώθηκες στη μέση της νύχτας και μας υποστήριξε στην οθόνη· στόχος μας ήταν να σας κάνουμε να νιώσετε ότι ευτυχία, δεν μπορούσαμε. Εξακολουθούμε να πιστεύουμε ότι πρέπει να αναλαμβάνουμε την ευθύνη για την αποτυχία, όπως λαμβάνουμε το μερίδιο της ευτυχίας μας στην επιτυχία. Να είστε ευλογημένοι. Μια νέα γενιά μεγαλώνει επάνω, ο καθένας με εξαιρετικό χαρακτήρα. Ξέρω ότι θα πετύχουμε μεγάλη επιτυχία χέρι-χέρι. Συνεχίστε να πιστεύετε σε αυτήν την ομάδα. Και να ξέρετε ότι κάθε νέος σε αυτή τη χώρα, φοράει αυτή η ένδοξη φανέλα, θα παλέψει μέχρι την τελευταία σταγόνα. ο ιδρώτας τους θα συνεχιστεί…»

DOĞUŞ ÖZDEMİROĞLU: «ΠΑΙΖΑΜΕ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ»

Ο Doğuş Özdemiroğlu, ένας από τους παίκτες της εθνικής ομάδας Α ανδρών, δήλωσε: “Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι και ειδικά στην άμυνα αντικατοπτρίσαμε αυτό που θέλαμε στον αγωνιστικό χώρο. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει περισσότερα στην επίθεση, αλλά κάναμε απλά λάθη. έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο, νικήσαμε τον αντίπαλό μας για να σκοράρουμε. «Καταλάβαμε, αλλά έπαιξαν πιο έξυπνα από εμάς στο τέταρτο δεκάλεπτο και κέρδισαν το παιχνίδι . Έχουμε μια πολύ καλή σχέση μεταξύ μας ως ομάδα. Έχουμε μια νεανική ομάδα και ελπίζω να εξελιχθούμε και να γίνουμε καλύτεροι στο μέλλον», είπε.

Σαλόνι: Victoria Memorial Arena
Διαιτητές: Antonio Conde (Ισπανία), Steven Anderson (ΗΠΑ), Boris Krejic (Σλοβενία)
Τουρκία: Doğuş Özdemiroğlu 2, Furkan Korkmaz 20, Cedi Osman 4, Ersan İlyasova 6, Ömer Faruk Yurtseven 2, Alperen Şengün 12, Sertaç Şanlı 2, Buğrahan Tuncer 8, Melih Mahmutoglu 7
Ελλάδα: Καλάθης 18, Σλούκας 15, Μήτογλου 10, Γιαννόπουλος 4, Παπαγιάννης 14, Αντετοκούνμπο 2, Χρυσικόπουλος, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14
1. Περίοδος: 22-8
Κύκλωμα: 34-27
3. Περίοδος: 47-51