Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ και ο Ολυμπιακός ξεκίνησαν με επιτυχία την υπεράσπιση του τίτλου τους στην Ελλάδα – σε όλο τον κόσμο και στη χώρα μας

Ο Βούλγαρος Αλεξάνταρ Βεζένκοφ και η ομάδα του Ολυμπιακού νίκησαν εντός έδρας στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό με 73:70 (26:14, 15:19, 20:15, 12:22) στον πρώτο αγώνα των τελικών των προκριματικών για τον ελληνικό τίτλο στο μπάσκετ ανδρών. Πρωτάθλημα. Έτσι, ο Βεζένκοφ και οι συμπαίκτες του ξεκίνησαν την υπεράσπιση του τροπαίου με προβάδισμα 1-0 στη σειρά, το οποίο μειώνεται σε τρεις νίκες σε πέντε πιθανούς αγώνες.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στην αίθουσα του 39 φορές πρωταθλητή Ελλάδας Παναθηναϊκού στις 8 Ιουνίου και στον τρίτο αγώνα στις 11 Ιουνίου, ο Ολυμπιακός θα είναι και πάλι οικοδεσπότης. Σε περίπτωση πιθανής τέταρτης αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός θα συναντήσει τον αντίπαλο στις 15 Ιουνίου και αν χρειαστεί καθοριστική πέμπτη συνάντηση, θα γίνει στις 18 Ιουνίου στην αίθουσα του 13 φορές πρωταθλητή Ολυμπιακού.

Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ξεκινώντας εξαιρετικά δυνατά και σημείωσε τους 16 από τους 26 πόντους των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο. Η εθνική Βουλγαρίας τερμάτισε με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 34 λεπτά στο παρκέ.

Οι μπασκετμπολίστες του Ολυμπιακού είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρόλο που οι φιλοξενούμενοι τους δυσκόλεψαν και προηγήθηκαν για λίγο στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν ανατροπή στο ΤΕΛΟΣ.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με αυτοπεποίθηση το παιχνίδι και αποχώρησαν με 16 πόντους στο πρώτο 10λεπτο που παρέμεινε η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έκανε καλό δεύτερο δεκάλεπτο, έλιωσε κάποιες υποχρεώσεις του και προηγήθηκε με 33:41 στο ημίχρονο.

Δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 1 πόντο στο 40:41, αλλά ακολούθησαν τρία ακριβή ελεύθερα χτυπήματα του Βεζένκοφ και ο Ολυμπιακός σταδιακά αποσύρθηκε στο 61:48 μετά το τρίτο παιχνίδι.

Με ένα σερί 15:4 στην τελική περίοδο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού πλησίασαν 2 πόντους από την αντίπαλο στο 63:65 και ένα τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις τους έδωσε προβάδισμα 66:65 με δύο λεπτά να απομένουν. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο καλάθια του Thomas Walkup από τη γραμμή του πέναλτι και ένα dunk του Mustafa Fall, ανακτώντας το προβάδισμα για 69:66 και κρατώντας τη νίκη μέχρι το τέλος.

Από τους συμπαίκτες του Alexander Vezenkov, ο Thomas Walkup είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ για τη νίκη και ο Κώστας Σλούκας είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ηγήθηκε του Παναθηναϊκού με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Πάρις Λι συνέβαλε με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ.