Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ ξαναπατάει αντιπάλους στην Ελλάδα

Ο Ολυμπιακός, του οποίου η ομάδα ηγείται ο Βούλγαρος Αλεξάντερ Βεζένκοφ, κέρδισε την τουρκική Αναντολού Εφές με 76:70 (22:13, 19:18, 18:21, 17:18) ως γηπεδούχος στην Αθήνα σε αγώνα της 23ης αγωνιστικής του γύρου. της Ευρωλίγκας του μπάσκετ ανδρών.

Η νίκη ήταν η πέμπτη στη σειρά και η 16η συνολικά για τους ελληνικούς κολοσσούς, που οδηγούν στην προσωρινή βαθμολογία. Η πρωταθλήτρια Αναντολού Εφές γνώρισε την 12η ήττα της και βρίσκεται στην 11η θέση πριν από το τέλος όλων των αγώνων γύρο.

Ο Εθνικός Αλεξάντερ Βεζένκοφ ήταν ο πιο αποτελεσματικός για την επιτυχία του Ολυμπιακού. Έφυγε βασικός και σημείωσε 23 πόντους, εκ των οποίων 4 χατ-τρικ, προσθέτοντας 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά στο γήπεδο.

Οι μπασκετμπολίστες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν πολύ καλά και ηγήθηκαν σε όλο το παιχνίδι. Αύξησαν το προβάδισμά τους στους 15 πόντους δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα στο 40:25, αλλά οι φιλοξενούμενοι Κωνσταντινούπολη μείωσαν το έλλειμμά τους και το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 41:31 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Με επικεφαλής τον Βεζένκοφ, οι γηπεδούχοι έπαιξαν δυνατά πρώτα λεπτά στην τρίτη περίοδο και αύξησαν τη διαφορά στους 16 πόντους στο 59:43 πριν η Αναντολού Εφές κάνει αναπάντητο σερί 9 πόντων για να μειώσει σε 52:59 πριν από το τέλος του αγώνα. Σε αυτήν η τουρκική ομάδα πλησίασε 4 βαθμούς τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως δεν επέτρεψε ανατροπή.

Ο Μιχάλης Λούντζης συνέβαλε με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν ξανά χωρίς τους Κώστα Σλούκα και Άλεξ Πίτερς. Ο Μουσταφά Φολ και ο Σακίλ ΜακΚίσικ σημείωσαν από 10 πόντους ο καθένας.

Για την Αναντολού Εφές, κανένας παίκτης δεν έχει σημειώσει περισσότερους από 10 πόντους. Ο Shane Larkin τερμάτισε με 10 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 10 πόντους πρόσθεσαν επίσης οι Vasilije Micic, Rodrigue Bobois και Elijah Bryant.

Στον επόμενο γύρο της Euroleague, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στις 8 Φεβρουαρίου στο ALBA του Βερολίνου στη Γερμανία και πριν από αυτό, ο Βεζένκοφ και οι συμπαίκτες του ταξιδεύουν στο Λαύριο στις 5 Φεβρουαρίου στο ελληνικό πρωτάθλημα.