Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ προκρίθηκε στον Ολυμπιακό στον τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ – Σε όλο τον κόσμο και στη χώρα μας

Ο Βούλγαρος διεθνής Αλεξάντερ Βεζένκοφ έκανε άλλο ένα δυνατό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό του και βοήθησε να φτάσει στον τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών. Ο Ολυμπιακός, 13 φορές πανελλήνιος πρωταθλητής, διαχειρίστηκε τον ΠΑΟΚ για τρίτη φορά 75:54 (24:12, 15:22, 22:11, 14:9) εντός έδρας στην Αθήνα και κέρδισε την ημιτελική σειρά με νίκες 3-0.

Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ ήταν και πάλι ο πιο επιτυχημένος παίκτης και σημείωσε 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 24 λεπτά στο παρκέ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλο το παιχνίδι και πήραν την πρωτοβουλία, αν και οι φιλοξενούμενοι από τη Θεσσαλονίκη έκαναν καλό δεύτερο ημίχρονο και υπολείπονταν μόλις 5 πόντους στην ανάπαυλα – 34:39. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε καμία αμφιβολία για την ανωτερότητά του, προηγήθηκε με 61:45 μετά το τρίτο παιχνίδι και τελείωσε ήρεμα το παιχνίδι. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν 21 πόντοι.

Ο Κώστας Σλούκας συνέβαλε στη νίκη των γηπεδούχων με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Τόμας Γουόκαπ τερμάτισε με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Τζόρνταν Ζάιμπερτ σημείωσε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ για τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει την υπεράσπιση του τίτλου του από την περσινή σεζόν με μια σύγκρουση στον τελικό με τον νικητή του δεύτερου σετ των ημιτελικών, όπου το σκορ ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι είναι 2:2. Ο πέμπτος καθοριστικός αγώνας θα διεξαχθεί στις 30 Μαΐου.