Ο αριστοτεχνικός, αλλά μοναχικός Joki Donnie θριάμβευσε επί του Denver – News

Οι Ντένβερ Κοαρκάι ηττήθηκαν από το Ντάλας με 103:89 παρά ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι από τον Νίκολα Τζόκι.

ρε

Φωτογραφία: Profimedia

Ο νυν MVP πέρασε 35 λεπτά στο έδαφος, κατά τη διάρκεια των οποίων σημείωσε 27 πόντους (18/11 του αγώνα, 1/4 για τρία).

Επιπλέον, είχε νταμπλ-νταμπλ απόδοση με 16 ριμπάουντ και είχε και τρεις ασίστ.

Εκτός από τον Τζοκ ξεχώρισαν ο Άαρον Γκόρντον με 15 πόντους και ο Γουίλ Μπάρτον με 12 πόντους.

Η Ντένβερ έχασε στο ημίχρονο με εννέα πόντους και οκτώ λεπτά και 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα κατάφερε να πλησιάσει τέσσερις πόντους πίσω (72:76).

Ο Ντάλας συνέχισε με ένα σερί 22:10, στο οποίο πέτυχε έξι «τρία» και εξασφάλισε τη νίκη.

Στο Ντάλας καλύτερος ήταν ο Λούκα Ντόνι με 21 πόντους (7/18 του αγώνα, 1/6 για τρεις), οκτώ πιάσεις και 15 επιτυχημένες ασίστ. Οι Μπούλοκ και Πάουελ πρόσθεσαν από 15 πόντους, ο Μπράνσον είχε από 13, ενώ οι Φίνι-Σμιθ και Κλέμπερ σημείωσαν από 10 πόντους.

Σε αυτό το ματς δεν αγωνίστηκε και ο Σέρβος σέντερ Μπόμπαν Μαριάνοβι.

Με αυτή την ήττα, οι Νάγκετς τερμάτισαν ένα σερί τριών νικών.

Η ομάδα του Κολοράντο παρέμεινε έβδομη στη Δύση με σκορ 18-17, ενώ το Ντάλας είναι δύο θέσεις παραπάνω με 19 νίκες και 17 αποτυχίες.