Ο Βεζένκοφ με 22 πόντους για άλλη μια νίκη του Ολυμπιακού στην Ελλάδα

Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ και οι συμπαίκτες του στον Ολυμπιακό ξεπέρασαν την ΑΕΚ 85:78 (22:19, 16:16, 29:18, 18:25) ως φιλοξενούμενοι στην Αθήνα σε μια αναμέτρηση της 22ης, τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Ελλάδας στο μπάσκετ. .

Η νίκη ήταν η 22η σερί για τον Ολυμπιακό, ο οποίος τερμάτισε αήττητος και είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Αντίπαλος για τον Βεζένκοφ και τους συμπαίκτες του στα προημιτελικά θα είναι ο όγδοος Άρης. Η ομάδα της ΑΕΚ γνώρισε τη δέκατη ήττα της και βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ ήταν και πάλι ο πολυτιμότερος για την επιτυχία του Ολυμπιακού με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 32 λεπτά στο παρκέ. Ο Μουσταφά Φολ και ο Σακίλ ΜακΚίσικ πρόσθεσαν από 12 πόντους έκαστος.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν σχετικά ισόπαλο πρώτο ημίχρονο, το οποίο πραγματοποιήθηκε με ελαφρά υπεροχή από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 38:35 μετά από 20 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και προηγήθηκε με 67:53 στο τέταρτο δεκάλεπτο, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Μπρίντον Λεμάρ με 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την ισπανική Μπασκόνια στον τελευταίο γύρο της κανονικής περιόδου της EuroLeague στις 13 Απριλίου, με τους Έλληνες κολοσσούς να κυνηγούν τη νίκη για να εξασφαλίσουν την πρώτη θέση στη βαθμολογία.