Ο Βεζένκοφ πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό στη Γαλλία

Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ τερμάτισε με 16 πόντους.

Φωτογραφία: Reuters

Ο Ολυμπιακός, με τον Βούλγαρο Αλεξάνταρ Βεζένκοφ στη ενδεκάδα, ηττήθηκε από την ASVEL Viljorban με 75:77 (28:18, 19:13, 14:19, 14:27) ως φιλοξενούμενος στη Γαλλία σε αγώνα της 14ης αγωνιστικής. της Ευρωλίγκας μπάσκετ ανδρών.

Η ήττα ήταν η πέμπτη για τους Έλληνες κολοσσούς και τρίτη στη σειρά ως φιλοξενούμενος. Ο Ολυμπιακός είναι τέταρτος στην προσωρινή βαθμολογία και η ομάδα ASVEL είναι 13η μετά την τρίτη συνεχόμενη επιτυχία και έκτη συνολικά σε 14 αγώνες.

Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ πρωτοστάτησε για άλλη μια φορά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος τερμάτισε με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32 λεπτά στο παρκέ.

Οι φιλοξενούμενοι από τον Πειραιά ξεκίνησαν ξανά πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 28:18 μετά το πρώτο 10λεπτο, στο δεύτερο μέρος η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους και στην ανάπαυλα το προβάδισμα των μπασκετμπολιστών του Ολυμπιακού ήταν 47:31. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως πέτυχαν μόνο 28 πόντους συνολικά. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα και σταδιακά μείωσαν το έλλειμμά τους. Πριν το τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 61:50 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Η ASVEL Villarban ισοφάρισε σε 70:70 με δυόμισι λεπτά να απομένουν και μετά τη διαδικασία των πέναλτι του Nando de Colo, η ομάδα προηγήθηκε με 74:73. Ακολούθησε καλάθι του Γιανούλη Λαρεντζάκη με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για το 75:74 υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά ο Αμίν Νούα πέτυχε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έφερε επιτυχία στη γαλλική ομάδα.

Ο Τσαρλς Καγιούντι και ο Τζόνα Μάθιους σημείωσαν από 14 πόντους για την ASVEL, ενώ ο Αϊζάια Κάνον πρόσθεσε 14 για τον Ολυμπιακό.

Στον επόμενο γύρο της Euroleague, ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Σερβικό Ερυθρό Αστέρα στις 22 Δεκεμβρίου και αυτό το Σαββατοκύριακο στην Ελλάδα πλησιάζει το All-Star Game του τοπικού πρωταθλήματος, με τον Aleksandar Vezenkov να είναι αρχηγός μιας από τις ομάδες.

Συγγραφέας της δημοσίευσης: Lyubomir Todorov