Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έχασε τη μάχη για τον τελικό στο Μόντε Κάρλο

Ο κορυφαίος τενίστας της Βουλγαρίας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έμεινε νοκ άουτ στα ημιτελικά του τουρνουά τένις του Μόντε Κάρλο, αφού ηττήθηκε από τον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 6:4, 6:7(2), 3:6. Ο αγώνας διήρκεσε 2 ώρες και 43 λεπτά, είχαν πολλές ανατροπές, και οι δύο δημιούργησαν μερικά πολύ καλά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά υπήρξαν και πολλά λάθη. Τελικά, ο 46ος Ισπανός στην κατάταξη της ATP έφτασε για πρώτη φορά στον τελικό. Εκεί θα αγωνιστεί για τον τίτλο του τουρνουά Masters 1000 με αντίπαλο τον Alexander Zverev (Γερμανία) ή τον Στέφανο Τσιτσιπά (Ελλάδα).

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του και στην αρχή λειτούργησε, αλλά στη δεύτερη πάσα του έσπασε μετά από διπλό σφάλμα. Έτσι ο Νταβίντοβιτς Φοκίνα προηγήθηκε με 2:1, στη συνέχεια εδραίωσε τη νίκη του με ένα πέρασμα 3: 1. Ο Ντιμιτρόφ ισοφάρισε για 30:30 σε αυτό το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια δεν ήταν ακριβής στο backhand και έδωσε το πλεονέκτημα στον αντίπαλό του.

Ο Alexander Zverev κέρδισε έναν Ιταλό και βρίσκεται στα ημιτελικά στο Μόντε Κάρλο

Τα τέσσερα τελευταία του τουρνουά είναι ξεκάθαρα

Στο τέλος του πρώτου σετ, ο Βούλγαρος αστέρας του τένις και ο Νταβίντοβιτς Φοκίνα πήραν τις πάσες τους, χωρίς να έχει ο άλλος την ευκαιρία να περάσει. Έτσι, ο Ισπανός πήρε μέρος στο πρώτο του σετ πόιντ στο 30 και προηγήθηκε με 1-0.

Ο Ντιμιτρόφ επέστρεψε τη νίκη στο δεύτερο παιχνίδι του δεύτερου σετ, έχοντας πάρει την πρωτοβουλία από νωρίς. Στις 15:40, ο Davidovich Fokina έκανε λάθος στο πρώτο σερβίς και στο δεύτερο δεν έβαλε επιθετικότητα και ο Dimitrov κέρδισε τα πλέι οφ. Μετά από αυτό, ωστόσο, ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ξεκίνησε την περίοδο των συνεχών λαθών του και ο Ισπανός αντίπαλός του κέρδισε τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια. Το πρώτο re-break ήρθε αμέσως μετά το 2:0, καθώς ο Dimitrov σέρβιρε για το 3:0, αλλά με την πρώτη ευκαιρία προσπάθησε ο Davidovich Fokina. Μετά το 2:2 ήρθε η δεύτερη επιτυχία. Ο Βούλγαρος κατάφερε να σταματήσει την πτώση του για το 3:4 και στη συνέχεια στο 3:5 σέρβιρε για να παραμείνει στο παιχνίδι. Και το έκανε με μεγάλη δεξιοτεχνία – δυνατό πρώτο σερβίς, γρήγορη κίνηση και τελείωμα χωρίς ευκαιρίες για τον αντίπαλο – ένα παιχνίδι 15.

Στην επόμενη πάσα για το παιχνίδι του Νταβίντοβιτς Φοκίνα, ο Ντιμιτρόφ εκμεταλλεύτηκε την ένταση και προηγήθηκε με 30:0. Ωστόσο, με την πρώτη ευκαιρία να περάσει, ήταν αδιάλλακτος και ισοφάρισε σε 5:5 και μάλιστα προηγήθηκε με 6:5, αφού έφυγε το forehand στο τελευταίο παιχνίδι του νεαρού Ισπανού. Και έτσι δύο παιχνίδια νωρίτερα έκανε αίτηση για να περάσει στον τελικό και τώρα είναι η σειρά του να υποβάλει για να παραμείνει στο σετ. Και το έκανε πολύ πειστικά – στο 0, που σήμαινε ότι μπήκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο μοναδικός Βούλγαρος στην ελίτ του τένις ATP έδειξε γερά νεύρα και μετά το 5:2 ήταν θέμα χρόνου να κερδίσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει τα σετ.

Η ενέργεια του Βούλγαρου δεν μπορούσε να σταματήσει και η επιτυχία στην αρχή του τρίτου σετ ήταν γεγονός και προηγήθηκε με 2:0. Μετά από αυτό, όμως, η παράδοση αυτού του παιχνιδιού να περνάει από κάθε είδους ανατροπές. έχει φανεί και ο Νταβίντοβιτς Φοκίνα προηγήθηκε με 5:2, αφού ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έστειλε δύο φόρεχντ στα δύο τελευταία παιχνίδια στα δίχτυα. Ο Γκρίγκορ επέστρεψε για το 3:5 και τελικά ο νεαρός Ισπανός κατάφερε να κερδίσει στο τρίτο σετ με 6:3.