Ο Καλίν Ζλάτκοφ δεύτερος στο σλάλομ στην Ελλάδα – Αθλητισμός

Ο αλπικός σκιέρ Καλίν Ζλάτκοφ κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο σλάλομ του ελληνικού εθνικού πρωταθλήματος στον Παρνασσό. Ο Βούλγαρος έμεινε 0,53 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή Λέο Λέτιτερ (Γαλλία).

Τον Zlatkov ακολούθησαν οι συμμετέχοντες στο Παγκόσμιο Κύπελλο Filippo Della Vite (Ιταλία), Hugh McAdam (Αυστραλία), Alex Vinatzer (Ιταλία) και Tommaso Sala (Ιταλία). Τους νικητές παρουσίασε ο Γκεόργκι Μπόμπεφ, αντιπρόεδρος της BFSki και ένας από τους ιδρυτές της αποκατάστασης του Βαλκανικού Κυπέλλου.

Στο γιγαντιαίο σλάλομ του Παρνασσού, ο Konstantin Stoilov πήρε την πρώτη θέση μεταξύ των Βούλγαρων αλπικών αθλητών – πέμπτος. Ήταν μόλις 0,42 δευτερόλεπτα μπροστά από τον νικητή Hugh McAdam και 0,06 δευτερόλεπτα μπροστά από τον τρίτο Tommaso Sala. Τα 27,59 t που κέρδισε ο Stoilov αποτελεί το καλύτερο επίτευγμα της καριέρας του. Ο Καλίν Ζλάτκοφ είναι έβδομος.

Σήμερα και αύριο ξεκινά το Βαλκανικό Κύπελλο στον Παρνασσό. Ο τελικός γίνεται παραδοσιακά στο Μπάνσκο από τις 31 Μαρτίου.

Συγγραφέας της δημοσίευσης: Lyubomir Todorov

Ακολουθήστε μας στο Έκθεση Ειδήσεων Googleγια να μάθετε το πιο σημαντικό πράγμα της ημέρας!