Ο Κύρο ανέβασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή: Ο Ντεσπόντοφ κέρδισε στο ελληνικό ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο αρχηγός της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου της Βουλγαρίας – Κιρίλ Ντεσπόντοφκέρδισε τη νίκη ΠΑΟΚ κατά Παναθηναϊκός στο ντέρμπι της 20ης ημέρας του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο γηγενής εξτρέμ σημείωσε και τα δύο γκολ στη νίκη των Δικέφαλων Αετών με 2-1 επί της ομάδας του Φατίχ Τερίμ, γνωστού ως Αυτοκράτορα της Τουρκίας.

Στην κορυφή ο ΠΑΟΚ!

Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας του τοπικού πρωταθλήματος με 47 βαθμούς, 2 μπροστά από τη δεύτερη ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του καταλαμβάνει την τρίτη θέση με 44 βαθμούς. Ο άλλος κολοσσός, ο Ολυμπιακός, βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 41 βαθμούς.

ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ: Το “Kiroshow” φώτισε τη Θεσσαλονίκη τη νέα χρονιά και ανέβασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή

Ο Ντεσπόντοφ δεν σταματάει στην Ελλάδα

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο πρώην παίκτης της Λουντογκόρετς δέχτηκε ωραία πάσα με κεφαλιά και με διαγώνιο σουτ έλεγξε τον Μπαρτολομέι Ντραγόφσκι. Ο Βούλγαρος που πριν από μια εβδομάδα Ο Βόλος τιμώρησε δύο φορές, ενίσχυσε την υπέροχη φόρμα του. Το δεύτερο ημίχρονο έδωσε τις περισσότερες ενδιαφέρουσες στιγμές του αγώνα.

Το βίντεο επεξεργάστηκε στις Kapwing

Ο Μπακασέτας ισοφάρισε, γκολ του ΠΑΟΚ απέρριψε

Στα αρχικά του λεπτά, ο Μπακασέτας έγινε φάουλ στην περιοχή του πέναλτι και μετά από έλεγχο του VAR, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ήταν ο 30χρονος Έλληνας που εκτέλεσε το πέναλτι και αποκατέστησε την ισοτιμία. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε αμέσως. Έβαλαν ένα γκολ. Ωστόσο, η εκδήλωση ακυρώθηκε λόγω ενέδρας.

Ο Kiril Despodov έκανε μεγάλη επίθεση και έγινε ήρωας

Ωστόσο, στο 56ο λεπτό ο Ντεσπόντοφ πραγματοποίησε μια όμορφη πολύπλευρη επίθεση της ομάδας του και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο ματς με σκορ 2:1. Λίγο αργότερα, ένα σουτ του συμπαίκτη του Μπερνάρ αποκρούστηκε και ο Ντόμινικ Κοτάρσκι έδειξε αντανακλαστικό μπροστά στο άλλο τέρμα. Στο 72ο λεπτό ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και αντικαταστάθηκε από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ επενέβη αποφασιστικά στην τελική φάση του αγώνα σταματώντας τον Φιλίπ Μλαντένοβιτς που βρέθηκε πρόσωπο με πρόσωπο μαζί του.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ: Οι 3 κορυφαίοι ποδοσφαιριστές από τη Βουλγαρία για το 2023: η ψήφος των αθλητικών συντακτών του Actualno.com

Ανακαλύψτε όλα τα τελευταία νέα από το Actualno.com

Περισσότερα FOOTBALL WORLD:

Η Ίντερ κέρδισε τη Φιορεντίνα και επιστρέφει στην κορυφή ενόψει του ντέρμπι της Γιούβε (ΒΙΝΤΕΟ)

Κατάρρευση: Η PSG σπαταλά το προβάδισμα δύο τερμάτων έναντι της τρίτης στη Γαλλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο πρώην συμπαίκτης του Γκρούεφ λάμπει με χατ-τρικ στην πειστική νίκη της Μπορούσια Ντόρτμουντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα ακυρωμένο αριστουργηματικό γκολ άφησε χωρίς νικητή το ντέρμπι Λάτσιο-Νάπολι (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Γιουνάιτεντ αγωνίζεται με την ομάδα της τέταρτης κατηγορίας αλλά προκρίνεται στο Κύπελλο Αγγλίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Λίγες μέρες μετά τα νέα σοκ του Κλοπ: Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας μετά από μια σκληρή μάχη με τη Νόριτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Χιρόνα επιστρέφει στις νίκες κόντρα στη Σέλτα και επιστρέφει στην κορυφή της La Liga (ΒΙΝΤΕΟ)

Σκάνδαλο στην Αγγλία: Διεκόπη αγώνας Κυπέλλου Αγγλίας λόγω καυγά στις εξέδρες (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Μπάγερν παρουσίασε νέο αμυντικό (ΒΙΝΤΕΟ)