Ο Μπαπέ εκνευρίζεται για τη νίκη της Γαλλίας με την Ολλανδία (ΒΙΝΤΕΟ)

Η εθνική ομάδα του Γαλλία νίκησε την ομάδα Ολλανδία με 4-0 ως γηπεδούχοι στο πρώτο παιχνίδι των προκριματικών του Euro 2024. Ο νέος αρχηγός της ομάδας έγινε ήρωας για τους «Πετεινούς» Kylian Mbappeσυγγραφέας δύο γκολ και μιας καθοριστικής πάσας κατά τη διάρκεια του αγώνα με το Stade de France.

Με λιγότερο από δύο λεπτά για να παίξει, η Γαλλία πήρε το προβάδισμα αφού ο Mbappe βρήκε τον συμπαίκτη του Antoine Griezmann και σκόραρε για να κάνει το 1-0. Στο όγδοο λεπτό, ο αμυντικός Dayo Upamecano διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων και στα μέσα του ημιχρόνου ο Mbappe έκανε το 3-0.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, η Γαλλία μείωσε τον τζίρο και έλεγξε την εξέλιξη των γεγονότων. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 88ο λεπτό ο Μπαπέ κατάφερε να πετύχει άλλο ένα γκολ για τους Πετεινούς για να διαμορφώσουν το τελικό 4:0.

Με αυτή τη νίκη, η Γαλλία κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου με 3 βαθμούς, με την ελληνική ομάδα να επικρατεί εκτός έδρας του Γιβραλτάρ με 0:3.

Ανακαλύψτε όλα τα τελευταία νέα από το Actualno.com

Περισσότερα από το FOOTBALL WORLD:

Σε παιχνίδι εμπιστοσύνης: Η Γερμανία κέρδισε το Περού (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Ουαλία σόκαρε την Κροατία στο τέλος της ισοπαλίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Νέος προπονητής, νέα ευκαιρία: η μεταμορφωμένη Ισπανία συντρίβει τη Νορβηγία (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε αγώνα θρύλων: Ο Στιλιγιάν Πετρόφ και η παρέα χάνουν από τη Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Τουρκία κέρδισε την Αρμενία σε τεταμένο παιχνίδι, η Ελβετία νίκησε τη Λευκορωσία (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Σκωτία ξεκίνησε με επιτυχία στα ευρωπαϊκά προκριματικά (ΒΙΝΤΕΟ)