Ο Ντεσπόντοφ συνέβαλε στη συντριπτική νίκη του ΠΑΟΚ επί της Ντιναμό (Ζάγκρεμπ)

Ο ΠΑΟΚ με τον Βούλγαρο διεθνή Kiril Despodov προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης Conference League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κέρδισε εντός έδρας 5:1 την Ντιναμό «Τούμπα» (Ζάγκρεμπ) και συνεχίζει τη διοργάνωση με συνολικό σκορ 5:3.

Ο πρώην παίκτης της ΤΣΣΚΑ και της Λουντογκόρετς δεν συμμετείχε στην αρχική 11άδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, αλλά έπαιξε πολύ καλά εκτός πάγκου στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντεσπόντοφ έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τέταρτο γκολ των γηπεδούχων και κέρδισε πέναλτι για το πέμπτο.

Ακόμη και πριν την ανάπαυλα, χάρη στα γκολ των Αμπντούλ Μπάμπα, Κωνσταντίνου Κουλιεράκη και Μπρένταν Τόμας, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο ξεπέρασε το έλλειμμα δύο τερμάτων από το Ζάγκρεμπ, αλλά το ανέτρεψε. Ο Arber Hoxha επανέφερε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι μετά την ανάπαυλα, αλλά τα γκολ των Κωνσταντίνου Κουλιεράκη και Andrija Zivkovic από πέναλτι που εκτέλεσε ο Despodov έδωσαν στον ΠΑΟΚ την απόλυτη επιτυχία στα νοκ άουτ.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι άρχισαν από την αρχή να ψάχνουν για γκολ. Στο 15′ ήταν πολύ κοντά στο γκολ. Σέντρα από το φάουλ ο Andrija Zivkovic. Ο Σέρβος έβαλε την μπάλα στο κεφάλι του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη. Από καθαρή θέση χτύπησε τον τερματοφύλακα. Ο Ιβάν Νέβιστιτς χτύπησε στο στήθος και στη συνέχεια η μπάλα πέρασε σε κόρνερ.

Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, τα δύο συνδυάστηκαν καλά ξανά. Σέντρα από δεξιά προς τον Κουλιεράκη ο Ζίβκοβιτς. Ο ποδοσφαιριστής με το νούμερο 4 δεν κατάφερε να βρει τον στόχο από κοντά.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι επιθετικές ενέργειες των Ελλήνων απέδωσαν με ένα γκολ. Ο Ζίβκοβιτς εκτελεί κόρνερ. Ο Κουλιεράκης παρεκτράπηκε στο μακρινό δοκάρι όπου ο Αμπντούλ Μπάμπα ήταν ολομόναχος. Δεν μπόρεσε να χάσει το ματς και έγραψε το 1:0.

Στο 33′ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε το προβάδισμά του και διέγραψε εντελώς το έλλειμμα δύο τερμάτων από το πρώτο ματς. Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης συνέχισε να παρενοχλεί την άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες της Ντιναμό του άφησαν πολύ ελεύθερο χώρο. Βγαίνει μπροστά και δοκιμάζει την τύχη του με μακρινό σουτ. Ξέφυγε από την πλάτη του Petar Suchic, ο οποίος κέρδισε τον τερματοφύλακα Nevistic. Η μπάλα πέταξε στην κάτω δεξιά γωνία.

Τα δεινά της Ντιναμό Ζάγκρεμπ συνεχίστηκαν και στο 42ο λεπτό οι Κροάτες δέχτηκαν και τρίτο αναπάντητο γκολ. Για άλλη μια φορά στο κέντρο βρέθηκε ο Κουλιεράκης. Βρήκε τον Μπράντον Τόμας στην περιοχή του πέναλτι και ο Ισπανός ευστόχησε με σουτ κατάδυσης – 3:0. Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε έτσι νικητής.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κατάφερε τελικά να συνέλθει και πέτυχε ένα από τα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης του ΠΑΟΚ. Ο Έλληνας αμυντικός καθάρισε πολύ άσχημα. Έβαλε τη μπάλα στα πόδια του Αρμπέρ Χότζα, ο οποίος με στιβαρό διαγώνιο σουτ χτύπησε στο στόχο για να ισοφαρίσει το συνολικό σκορ σε 3:3.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Ντιναμό αστόχησε σε μεγάλο σουτ, ο Ντάρκο Σπίκιτς πέρασε την μπάλα ανάμεσα στα πόδια ενός αντιπάλου και μπήκε σε καθαρή θέση. Ωστόσο, το επίγειο σουτ του διώχτηκε με το ένα πόδι από τον Dominik Kotarski.

Στο 72′ ο Κίριλ Ντεσπόντοφ που εμφανίστηκε πριν από λίγα δευτερόλεπτα πήρε τον έλεγχο της περιοχής του πέναλτι. Ο Βούλγαρος διεθνής γύρισε και σούταρε. Ξέφυγε από το πόδι ενός αμυντικού και η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. Ήταν ο γεννημένος στην Κρέσνα ποδοσφαιριστής που πέρασε. Ο Μπρένταν Τόμας απέκρουσε κάπως τυχαία και ο Κουλιεράκης σκόραρε με χτύπημα στο στήθος για το 4:1.

Δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του χρόνου ρύθμισης, ο Kotarski δεν κατάφερε να προσγειώσει μια ύπουλη σέντρα. Ο τερματοφύλακας παίρνει το σώμα ενός αντιπάλου. Η μπάλα μπήκε στα δίχτυα, αλλά υπήρχε κάποιο handplay.

Λίγο αργότερα, ο Τόμας Μουργκ θα μπορούσε να βάλει τέλος στη διαμάχη. Ο Kiril Despodov στάλθηκε στην περιοχή του πέναλτι. Ο εξτρέμ έκανε έξοχη ντρίμπλα από τη γραμμή του γηπέδου μέχρι το σημείο του πέναλτι. Εκεί ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν απόλυτα μόνος, το σουτ του οποίου πέταξε πάνω από την εστία.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του χρόνου ρύθμισης, ο Kiril Despodov ευστόχησε σε πέναλτι για την ομάδα του. Ο εθνικός αγωνίστηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Ντιναμό, Γιόσιπ Μίσιτς, ο οποίος εκτέλεσε ένα φάουλ εναντίον του και ο διαιτητής Χαρμ Όσμερς έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Andrija Zivkovic ήταν ακριβής και έτσι διαμόρφωσε το τελικό σκορ 5:1.