Ο Ολυμπιακός με τον 47ο τίτλο στην Ελλάδα – Αθλητισμός

Χαίρονται οι παίκτες του Μαρτίνς μετά το δεύτερο γκολ.

Φωτογραφία: FC Olympiacos

Πρωταθλητής Ελλάδας ποδοσφαίρου αναδείχθηκε για 47η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός, αφού κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 2:1 ως φιλοξενούμενος στην 32η αγωνιστική. Έτσι, τέσσερις γύρους από το τέλος του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός βρίσκεται 16 βαθμούς μπροστά από τον ίδιο αντίπαλο, ο οποίος είναι δεύτερος με 60. Την τρίτη θέση κατέχει αυτή τη στιγμή ο Παναθηναϊκός με 54, ακολουθεί ο Άρης (Θεσσαλονίκης) με 53 και η ΑΕΚ. (Αθήνα) με 52.

Ο τίτλος είναι ο τρίτος για τον προπονητή Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος έφτασε στον Πειραιά το 2018. Η θέση του έγινε αβέβαιη μετά την πτώση της Λουντογκόρετς στα προκριματικά του Champions League. Στη συνέχεια όμως κέρδισε την εμπιστοσύνη του προέδρου Βαγγέλη Μαρινάκη και η ομάδα γνώρισε μόλις δύο ήττες σε 32 αγώνες.

Ο Αυστριακός Τόμας Μουργκ άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο 10ο λεπτό, αλλά μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ανατράπηκαν με τα γκολ του πρώην παίκτη της Σεβίλλης Ρόνι Λόπες στο 51ο λεπτό και του Μολδαβού αριστερού μπακ Όλεγκ Ριάμπτσουκ 10 λεπτά μετά από πάσα του Κένι Λάλα. .

Βασικό ρόλο στην ανατροπή έπαιξε ο 35χρονος Μαροκινός Γιούσεφ Ελ Αράμπι, που παίζει την τρίτη του σεζόν στον Ολυμπιακό. Μπήκε στην ανάπαυλα στη θέση του Τεσίν Σοάρες και, μαζί με τον πρώην παίκτη της Λέφσκι, Γκάρι Ροντρίγκεζ, ανέτρεψαν το παιχνίδι.

Αυτός είναι ο τρίτος συνεχόμενος τίτλος για τον Ολυμπιακό μετά από διακοπή δύο ετών, πριν από τον οποίο πρωταθλητές ήταν η ΑΕΚ (Αθήνα) και ο ΠΑΟΚ (Θεσσαλονίκη).