Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας μετά από οκτώ χρόνια, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 1-0 χάρη στο πέναλτι του Αίτορ Κανταλαπιέδρα στο 34ο λεπτό.

Ωστόσο, ο αγώνας θα μείνει στη μνήμη του για μαζικό καβγά μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων πριν τον αγώνα, συγκρούσεις με την αστυνομία, αλλά και στιγμές παρωδίας σε σοβαρά επεισόδια του αγώνα που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο Σπύρου Λούης στην Αθήνα. . Ο Αντόνιο Ματέου Λάος από την Ισπανία κλήθηκε να διαιτητεύσει τον αγώνα.

«Δεν αλλάζει τίποτα στο ελληνικό ποδόσφαιρο, όσα χρόνια κι αν περάσουν», έγραψε μετά το τέλος του αγώνα ο δημοσιογράφος Γιώργος Στασινόπουλος της δημοφιλούς εφημερίδας «Φος». Το πέναλτι του 34ου λεπτού καταδικάστηκε με κύρος από τον Ματέου Λάος, κάτι που περιόρισε τις διαμαρτυρίες. Και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 19ο κύπελλο της ιστορίας του και το πρώτο μετά από οκτώ χρόνια.

Ήταν ένας τελικός που στιγματίστηκε από σκοτεινούς καυγάδες μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων και ξεκίνησε με 32 λεπτά καθυστέρηση πριν διακοπεί για άλλα 25 περίπου λεπτά μετά το γκολ του Παναθηναϊκού. Ένας τελικός που είναι θαύμα, ξεκίνησε και τελείωσε. Δακρυγόνα, κεραυνοί, βράχοι και συγκρούσεις έκλεψαν την παράσταση σε άλλη κατεύθυνση και παραλίγο να οδηγήσουν σε τραγωδία. Το γεγονός ότι ο αγώνας ξεκίνησε με 32 λεπτά καθυστέρηση έως ότου οι οπαδοί σκοτώθηκαν, φάνηκε να έχει τον αντίκτυπό του στους παίκτες και οι δύο ομάδες έδειχναν μάλλον αδέξιες και δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν αξιοπρεπείς επιθέσεις.

Σταδιακά ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και με την πρώτη αξιοπρεπή ευκαιρία ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για το φάουλ του Βιερίνια στον Μιγιάτ Γκάτσινοβιτς. Μετά από συνεννόηση με τους συναδέλφους του στην αίθουσα βοήθειας βίντεο, ο Λάος δέχθηκε το πέναλτι και ο Αϊτόρ το σκόραρε. Αυτό οδήγησε σε νέα διακοπή του αγώνα λόγω αταξίας και ο σκόρερ χτυπήθηκε στο χέρι με πέτρα από οπαδό.

Μόλις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του ευκαιρία, αλλά ο τερματοφύλακας Μπρινιόλι απέκρουσε. Τα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για τον Παναθηναϊκό και μετά το 65ο λεπτό ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε κάποιες αλλαγές που είχαν ευεργετική επίδραση. Ο ρεζέρβε Σβάμπ μαζί με τον Άντρια Ζίβκοβιτς θα μπορούσαν να πετύχουν καθοριστικό χτύπημα για το 1:1. Με την κεφαλιά του Σβάμπ ο Κότσιρας στάθηκε στη γραμμή του τέρματος και σούταρε και με την κεφαλιά του Ζίβκοβιτς ο τερματοφύλακας έδειξε την κλάση του και έσωσε.