Ο Kiril Despodov κέρδισε ένα πέναλτι που έφερε επιτυχία στον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας – Στον κόσμο και στη χώρα μας

Ο Βούλγαρος διεθνής Κιρίλ Ντεσπόντοφ σκόραρε πέναλτι για την ομάδα του ΠΑΟΚ (Θεσσαλονίκη), που χάρισε τη νίκη με 1:0 επί της ΝΦΚ Βόλου στον πρώτο γύρο των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντεσπόντοφ δέχτηκε πάσα από τον Γιάνη Κωνσταντέλια, ξεκίνησε γρήγορα και μπήκε στην περιοχή του πέναλτι, όπου τον κατέβασε ο φιλοξενούμενος αμυντικός Κίτσος. Ο Αυστριακός μέσος ανέλαβε την ευθύνη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήθελαν να πάρουν ένα αποτέλεσμα που θα τους έκανε τη ζωή πιο εύκολη και θα τους έδινε λίγη ησυχία ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στις 10 Ιανουαρίου, αλλά δεν ήταν έτσι. Οι λίγοι παρευρισκόμενοι στο γήπεδο της Τούμπας, μέσα στο μεσογειακό κρύο, είδαν έναν αγώνα μακριά από τα επιθυμητά για την ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι από τον Βόλο έδειξαν αληθινοί μαχητές και σε καμία περίπτωση δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να διευθετηθεί, ειδικά από τη στιγμή που δύο γκολ τους ακυρώθηκαν. Και ενώ ήταν ξεκάθαρο ότι το πρώτο χτύπημα ήταν αντικανονικό, υπήρχαν σοβαρές αμφιβολίες για την απόφαση του δεύτερου διαιτητή με τη βοήθεια του VAR. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 8′ όταν ο Ενγκίν των φιλοξενούμενων έπεσε ενέδρα για να σκοράρει.

Ο Βούλγαρος εξτρέμ έμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 59ο λεπτό, οπότε και αντικαταστάθηκε από τον Βραζιλιάνο Τάισον. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε σήμερα τις εναλλαγές στην ενδεκάδα, αποκλείοντας τους Οζντόεφ και Σαμάτα μαζί με τον Ντεσπόντοφ και μετά το τέλος της συνάντησης είπε ότι ήδη σκεφτόταν τον τελικό ευρωπαϊκό αγώνα της Conference League με την HIK (Ελσίνκι).