Ο Mbappe καταρρίπτει το ρεκόρ των γκολ-πάρτι της Αγγλίας (αποτελέσματα) – Στάδιο

Επιτίθεται ο Μπαπέ στην εστία της Ελλάδας.

Φωτογραφία: EPA/BGNES

Η Γαλλία εξασφάλισε μια δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη με 1-0 επί της Ελλάδας στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στον 4ο γύρο του Β’ Ομίλου των ευρωπαϊκών προκριματικών.

Οι «Πετεινοί» έπρεπε να δουλέψουν σκληρά, αλλά κατάφεραν να πάρουν και τους τρεις βαθμούς με πέναλτι του Kylian Mbappe στο 55ο λεπτό. Ήταν το ιστορικό 54ο γκολ του επιθετικού στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Τζαστ Φοντέν ως πρώτος σκόρερ του Γάλλου σε μια σεζόν. Ο θρύλος είχε 53 επιτυχίες το 1958.

Η Αγγλία συνέχισε τον καθαρό γύρο της στα προκριματικά. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έκανε ένα λαμπρό παιχνίδι κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία και κέρδισε με 7-0 στο Ολντ Τράφορντ.

Ο Μπουκάγιο Σάκα σημείωσε χατ-τρικ, ο Χάρι Κέιν σκόραρε δύο φορές και οι άλλοι σκόρερ ήταν ο Μάρκους Ράσφορντ και ο ρεζέρβας Κάλβιν Φίλιπς, για τον οποίο ήταν το πρώτο του γκολ στην Αγγλία.

Κατά τα άλλα, η Αρμενία κέρδισε θεαματικά τη Λετονία με 2-1 στα τελευταία λεπτά του αγώνα.Στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων, η Τουρκία δυσκολεύτηκε εναντίον της Ουαλίας αλλά τελικά επικράτησε 2-0 μετά από ακυρώσεις δύο γκολ και χαμένο πέναλτι.

Οι αγώνες του Ομίλου «Ι» μας έδωσαν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα έκβαση. Η Ελβετία απείχε δευτερόλεπτα από τη νίκη επί της Ρουμανίας, αλλά μετά από ένα καθυστερημένο γκολ από τους βόρειους γείτονές μας έπρεπε να αρκεστούμε στο ισόπαλο 2-2.

Όλα τα αποτελέσματα:

Δεύτερος όμιλος: Γαλλία-Ελλάδα 1-0, Ιρλανδία-Γιβραλτάρ 3-0

Τρίτος όμιλος: Ουκρανία-Μάλτα 1-0, Αγγλία-Βόρεια Μακεδονία 7-0

Τέταρτος όμιλος: Αρμενία-Λεττονία 2-1, Τουρκία-Ουαλία 2-0

Όμιλος όγδοος: Φινλανδία-Σαν Μαρίνο 6-0, Βόρεια Ιρλανδία-Καζακστάν 0-1, Σλοβενία-Δανία 1-1

9ος όμιλος: Ελβετία-Ρουμανία 2-2, Ισραήλ-Ανδόρα 2-1, Λευκορωσία-Κόσοβο 2-1