ΠΑΟΚ και Ντεσπόντοφ δυσφήμισαν έναν αδύναμο, η μάχη για την κορυφή στην Ελλάδα είναι σκληρή

ΠΑΟΚ συντρίβετε τους αδύναμους ΟΧΙ Ιωάννινα με 4:0 εντός έδρας σε αγώνα της 18ης ημέρας του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα άνοιξε το σκορ στο 29′ και έδωσε τον τόνο στο θέαμα του γκολ μετά την ανάπαυλα. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Μέιτε και Τσίμας σκόραραν για να στήσουν το κλασικό. Στο 66′ ο Ριένστρα έστειλε την μπάλα στην εστία του, δίνοντας τέλος στη διαμάχη.

Ο Kiril Despodov δεν έλαμψε αυτή τη φορά

Ο αρχηγός της εθνικής Βουλγαρίας Kiril Despodov, ψηφισμένος «Ποδοσφαιριστής Νο. 1» Τον Δεκέμβριο στην Ελλάδα αυτή τη φορά δεν έλαμψε με γκολ ή ασίστ. Έμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 68ο λεπτό, οπότε και αντικαταστάθηκε από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Με τους τρεις βαθμούς που κέρδισαν οι «δικέφαλοι αετοί» ισοφάρισαν τη μάχη για την πρώτη θέση, γιατί στο ντέρμπι του γύρου ΑΕΚ και Παναθηναϊκός τερμάτισαν 2:2.

ΣΥΝΤΟΜΑ: Το “Kiroshow” φώτισε τη Θεσσαλονίκη για την Πρωτοχρονιά και ανέβασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή

Ανακοπή καρδιάς στο τέλος του ντέρμπι στην Ελλάδα

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου χάρη στον Λέβι Γκαρσία, αλλά επέτρεψαν την ανατροπή. Ο Tin Yedwai αποκατέστησε την ισοτιμία στο 31ο λεπτό. Ο Γουίλιαν Αράο σκόραρε για τον Παναθηναϊκό στο 66ο λεπτό. Μέχρι το τέλος τα «τριφύλλια» πίστευαν ότι θα κερδίσουν. Όμως στο 94′ ο παίκτης τους έπαιξε με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Με την εκτέλεση του πέναλτι, ο Γκαρθία επωμίστηκε το βάρος του και δεν έκανε λάθη για το τελικό 2:2.

Έτσι, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός μοιράζονται την πρώτη θέση με 41 βαθμούς έκαστος. Η ΑΕΚ βρίσκεται στην τρίτη θέση με 39 βαθμούς και ο Ολυμπιακός στην πρώτη 4άδα με 35. Την περασμένη εβδομάδα Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης έβαλε τέλος στο εντυπωσιακό νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ (διαβάστε λεπτομέρειες στον σύνδεσμο).

Ανακαλύψτε όλα τα τελευταία νέα από το Actualno.com

Περισσότερα FOOTBALL BG:

Το Loko Plovdiv είναι sold out: άλλο ένα αστέρι φεύγει από τα «Στρουμφάκια»

Ένας υπέροχος αγώνας για τον αρχάριο Iliya Gruev σε ένα κλασικό Leeds

Επίσημο: Ο αντικαταστάτης του Ρονάλντο υπέγραψε τη Λέφσκι (ΦΩΤΟ)

Ο τρίτος στην Ουγγαρία θέλει Εθνική Βουλγαρίας νεανίδων

Η Μαύρη Θάλασσα ξεκίνησε τους χειμερινούς της ελέγχους με ήττα από τους Ρουμάνους

Νεκρολογία! Ο Gone είναι ο νούμερο 1 σκόρερ για έναν εμβληματικό βουλγαρικό σύλλογο

Μεγάλο σκάνδαλο σε εκλεκτό βουλγαρικό κλαμπ! Οι κατηγορίες για αθετημένες υποσχέσεις πλημμυρίζουν