(ΠΕΡΙΛΗΨΗ) Αποτέλεσμα αγώνα Φενέρμπαχτσε Μπέκο – Ολυμπιακός: 94-80 – Euroleague News

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στην 20η εβδομάδα της EuroLeague της Turkish Airlines. Ο αγώνας που διεξήχθη στο Ülker Sports and Event Hall έληξε με την ανωτερότητα των Κίτρινων και Σκούρων Μπλε με 94-80. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Φενερμπαχτσέ πήρε την 8η νίκη της στην EuroLeague. Η ελληνική ομάδα, εν τω μεταξύ, έχασε την 6η ήττα της από τα Κανάρια Νησιά. Ο Μελίχ Μαχμούτογλου ήταν ο σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους. Στη νίκη συνέβαλαν επίσης οι Achille Polonara 15, Dyshawn Pierre 14, Devin Booker 12, Pierria Henry και Marko Guduric με 11 πόντους έκαστος. Στους φιλοξενούμενους Σλούκας και Ντόρσεϊ σημείωσαν 14 πόντους.

Πριν από τον αγώνα, ο αρχηγός της Φενερμπαχτσέ Μπέκο, Μελίχ Μαχμούτογλου, άλλαξε φόρμα με τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος εργάστηκε στην ομάδα των Κίτρινων και Σκούρων Μπλε για 5 σεζόν.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Φενερμπαχτσέ, που προηγήθηκε με 6-2 στα πρώτα 4μιση λεπτά του αγώνα, που ξεκίνησε με καλή άμυνα, έπεσε με 6-7 για το τηλεοπτικό διάλειμμα (04:44). Πίσω από την ανάπαυλα με τα καλάθια των Πολονάρα και Πιέρ, η Φενερμπαχτσέ Μπέκο έχασε τον ρυθμό της στον τελευταίο τομέα και η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 11-17.

Η Φενέρμπαχτσε Μπέκο που ξεκίνησε με τρομερή ενέργεια τη δεύτερη περίοδο προηγήθηκε με τα καλάθια των Ανρί και Μετεκάν. 18-17. Στο παιχνίδι όπου το τηλεοπτικό τάιμ άουτ ήταν 20-22, ο εκπρόσωπος μας ήταν αποτελεσματικός με τον Dyshawn Pierre κάτω από το καλάθι, ενώ η ελληνική ομάδα σημείωσε πόντους με εξωτερικές βολές σε αυτό το τμήμα.

Στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, η Φενερμπαχτσέ Μπέκο προηγήθηκε με τους τρεις πόντους των Μελίχ και Πολονάρα και ο αντίπαλος έκανε ρεπό. Ενώ ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπαρτζώκας ήταν οφσάιντ με 2 συνεχόμενα τεχνικά φάουλ στο τάιμ άουτ, πήγε στα αποδυτήρια με το 36-39.

Η Φενέρμπαχτσε Μπέκο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με το υψηλό ποσοστό των Şehmus, Booker και Polonara στα εξωτερικά σουτ και ανέβασε το προβάδισμα στους 6 πόντους: 50-44. Μετά το σερί 8-0 του Ολυμπιακού, το τηλεοπτικό τάιμ άουτ ήταν 55-54 (03:38).

Η Φενέρμπαχτσε Μπέκο, που υποχρέωσε τους αντιπάλους σε ανατροπές με τη σκληρή της άμυνα μετά το τάιμ άουτ, έκανε το 61-54 με 5 πόντους του Γκούντουριτς. Μετά από αμοιβαίους πόντους, η τελευταία περίοδος σημειώθηκε με σκορ 66-59.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο, που αύξησε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό (69-59) στην τέταρτη περίοδο με το τρίποντο του Γκούντουριτς, αύξησε το προβάδισμα στους 15 πόντους με τους Φλόιντ και Μετεκάν και προηγήθηκε με 74-59 στην ανάπαυλα που μεταδόθηκε τηλεοπτικά (08:12 ). Ο εκπρόσωπος μας, ο οποίος έδειξε πολύ αποτελεσματική απόδοση σε επίθεση και άμυνα στη συνέχιση του αγώνα, κέρδισε τον αγώνα με 94-80.

ΣΑΛΟΝΙ: Ulker Sports and Events

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Miguel Angel Perez, Robert Lottermoser, Michele Rossi

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΜΠΑΚΧΟΥ: Henry 11, Şehmus Hazer 5, Peter 14, Polonara 15, Ahmet Düverioğlu 1, Booker 12, Melih Mahmutoğlu 17, Guduric 11, Metecan Birsen 5, Floyd 2, İsmet Akpınar 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ντόρσεϊ 14, Γουόκουπ 5, Παπανικολάου 12, Βεζένκοφ 5, Φολ 6, Σλούκας 14, Μάρτιν 10, Πρίντεζης 12, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσιτς 2

1. ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 11-17

ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΟ: 36-39

3. ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 66-59

ΒΛΑΒΕΣ FALL 5: 37.04 Γκούντουριτς, 39.57 Ισμέτ Ακπινάρ (Φενερμπαχτσέ Μπέκο)