ΠΕΡΙΛΗΨΗ Gran Canaria – Türk Telekom (Αποτέλεσμα αγώνα 71-67) Η ομάδα του Erdem Can έσωσε το EuroCup στον τελικό

Στον τελικό του EuroCup, η Türk Telekom κέρδισε εντός έδρας την ισπανική Γκραν Κανάρια με 71-67 και τερμάτισε δεύτερη στη διοργάνωση.

Η Türk Telekom έδωσε μαθήματα μπάσκετ στη Γκραν Κανάρια έξω, οι διαιτητές απέτρεψαν την επιστροφή μας με 20 πόντους! Παρακολούθησαν τις ελεύθερες βολές της ισπανικής ομάδας!

ΣΥΝΟΨΗ ΑΓΩΝΑ ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ – TÜRK TELEKOM

Σαλόνι: Γκραν Κανάρια

Διαιτητές: Sasa Pukl (Σλοβενία), Rain Peerandi (Εσθονία), Adar Peer (Ισραήλ)

Γκραν Κανάρια: Albicy 13, Abattage 16, Brussino 11, Shurna 18, Balcerowski 5, Inglis 6, Bassas, Benite 2, Salvo, Diop, Stevic

Turkish Telecom: Taylor 4, Grant 16, Erkan Yılmaz, Bottle 17, Sestina 7, Jones 17, Semih Erden 3, Mehmet Yağmur 3, Eric

1. Περίοδος: 29-23

Πορεία: 50-33

3. Περίοδος: 61-55

Εγκαταλείφθηκε από 5 σφάλματα: 36.32 Taylor (Turk Telekom)

Κοινή χρήση μετά τον αγώνα της Türk Telekom

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

Ξεκινώντας καλά την τελευταία περίοδο, η Türk Telekom μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (64-62) 5 λεπτά από το τέλος με πόντους των Sestina, Grant και Mehmet Yağmur.

Μετά από εκείνο το λεπτό, οι διαιτητές σφύριξαν δύο επίμαχα φάουλ εναντίον μας. Πρέπει να πάει στη γραμμή των ελεύθερων βολών, το 2.10 Diop απομακρύνθηκε με το πρόσχημα ότι τραυματίστηκα. Ο καλύτερος ελεύθερος της ομάδας μπήκε στο παιχνίδι και σημείωσε 2 στα 2 από τη γραμμή. Οι διαιτητές δεν παρενέβησαν σε αυτή τη γάστρα.

Στο EuroCup, η Γαλατασαράι και η Νταρουσσάφακα ήταν πρωταθλητές πριν, ενώ η Frutti Extra Bursaspor έχασε στον τελικό.