Ποια είναι η πιο ψηλή στις γυναίκες; – Ειδήσεις από αθλητικογράφους

Για κάποιο λόγο, το πιο πολυσυζητημένο θέμα στην ατζέντα τον τελευταίο καιρό ήταν ποιοι ήταν οι 3 απόφοιτοι των τελευταίων 15-20 ετών.
Ο Τζόκοβιτς, ο Φέντερερ και ο Ναδάλ αναφέρονταν πάντα, αλλά οι ηλικιωμένες γυναίκες ήταν πάντα υπό τον νόμο. Αν και εξακολουθούσε να βγαίνει ένα συμπέρασμα στους άνδρες, μέχρι σήμερα ο Ναδάλ με το 21ο πρωτάθλημα Grand Slam του, ο Τζόκοβιτς να είναι το μεγαλύτερο νούμερο 1 και ο Φέντερερ με όλα όσα έφερε στο τένις, αποτέλεσαν τις συζητήσεις του κέντρου στους τρεις πρώτους.

Ποια είναι λοιπόν η μεγαλύτερη και καλύτερη γυναίκα; Ο Κρις Έβερτ, ένας από τους σπουδαιότερους όλων των εποχών, είπε: «Σε δεξιότητες, το μόνο άτομο που μπορεί να με κερδίσει, τη Στέφι Γκραφ και τη Μαρτίνα Ναβρατίλοβα, ακόμη και στην καλύτερη φόρμα μας, είναι η Σερένα Γουίλιαμς.
Σύμφωνα με την καλύτερη καριέρα της, η Steffi και εγώ είχαμε καλές καριέρες”, είπε. Παρεμπιπτόντως, το “Golden Slam” της Steffi το 1988 δεν πρέπει να ξεχαστεί. Αλλά η Martina Navratilova είναι πιο σλαμ στο μονό και στο διπλό από οποιονδήποτε άλλο. πάλεψε ακόμα και στα 50 του, γιατί κέρδισε.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ALCARAZ
ATP 500 ανδρών Ρίο ντε Τζανέιρο. ATP 250 Ντόχα;
Ενώ διεξάγονται τα τουρνουά ATP 250 Marseille και Delray Beach, οι γυναίκες βρίσκονται στο Ντουμπάι για το WTA 500. Θα υπάρξουν μερικά ενδιαφέροντα τουρνουά. Must watch Rio και Carlos Alcaraz!

ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΟΥΝΤ
Κατά τη διάρκεια του τουρνουά ATP 500 που διεξήχθη στο Ruud Rotterdam, ο Felix Auger Aliassime κατέκτησε τελικά το πρώτο του πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Έλληνα Στέφανο Τσιτσιπά με 6-4, 6-2 στη φάση των 16.
Ήταν επίσης ο 7ος τελικός ATP 500 που έχασε ο Τσιτσιπάς.
Στο τελευταίο παιχνίδι μεταξύ 2 Αμερικανών στο τουρνουά ATP 250 στο Ντάλας, η Opelka νίκησε τον νέο διεκδικητή Μπρούκσμπι με 7-6, 7-6 και έφτασε στο πολυαναμενόμενο πρωτάθλημα. Στο 250ο τουρνουά ATP στο Μπουένος Άιρες, ο Κάσπερ Ρουντ νίκησε τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν με 5-7, 6-2, 6-3 για να κατακτήσει το πρώτο του πρωτάθλημα εδώ. Στην WTA500 Saint Petersburg, η Εσθονή Anett Kontaveit κατέκτησε το 6ο πρωτάθλημα αφού νίκησε την Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη με 5-7, 7-6 και 7-5 σε 3 σετ.

ΟΡΙΣΤΩΣΕ AYSEGÜL
Ο Bora Bakıcı, ένας από τους άνδρες παίκτες του Kültürpark Tennis Club, έγινε ο πρωταθλητής του 1ου ομίλου του Senior Weekend Tournament που πραγματοποιήθηκε στο Pamukkale Tennis Club από 10-13 Φεβρουαρίου.
Στο 14ο τουρνουά του Σαββατοκύριακου που διεξήχθη στο Marmaris Tennis Academy, 5 φιναλίστ των ομίλων ήταν η παίκτρια του KTK Çağla Oğuzlar.
Η εθνική μας παίκτρια Pemra Özgen κέρδισε τη Malygina με 0-6, 7-5, 6-4 στο τουρνουά Women’s ITF Pro-Series Birmingham με συνολικά $35.000 στην Αγγλία και έφτασε στα προημιτελικά. Ωστόσο, έχασε από τον Neilson σε ίσια σετ και αποχαιρέτησε το τουρνουά. Η Ayşegül Mert προκρίθηκε στον τελικό νικώντας την Kostic με 6-4, 2-6, 6-4 στο ITF Junior J2 Winter Cup που αγωνίστηκε στη Γερμανία. Συγχαίρουμε και ελπίζουμε αυτές οι επιτυχίες να πολλαπλασιαστούν.