Πρωταθλητές ανακοινώθηκαν στο Ida Ultra

class = “medyanet-inline-adv”>

Τα βουνά Kaz, μια από τις πιο πλούσιες σε οξυγόνο περιοχές στον κόσμο, φιλοξένησαν για άλλη μια φορά έναν από τους σημαντικότερους υπερμαραθωνίους της Τουρκίας, τον Ida Ultra, με χορηγία της Karspor. Η διοργάνωση, στην οποία συμμετείχαν 1.700 αθλητές από 25 χώρες, ολοκληρώθηκε με μεγάλο ενθουσιασμό και χαρά παρά τον βροχερό καιρό και τις δύσκολες συνθήκες. Οι πρωταθλητές σε όλες τις κατηγορίες αναδείχθηκαν στο τέλος των διήμερων αγώνων στο Ida Ultra, που διοργανώθηκαν με την επίσημη χορηγία του Δήμου Edremit και την υποστήριξη του Μητροπολιτικού Δήμου Balıkesir, του Κυβερνείου του Balıkesir, του κυβερνείου. της περιφέρειας του Εντρεμίτ και της Τουρκικής Ομοσπονδίας Στίβου.

Η Elena Polyakova έγινε το αίσιο τέλος για τις γυναίκες στον πολυαναμενόμενο αγώνα 114 χιλιομέτρων του πρώτου χειμερινού υπερμαραθωνίου της Τουρκίας, Ida Ultra, ο οποίος πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2016, με μια πίστα που συνδυάζει την ιστορία και το σήμερα, ανάμεσα στους ελαιώνες, συνοδεύεται από από τη μαγευτική θέα στον κόλπο του Edremit. Μετά την Polyakova, που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 15 ώρες 49 λεπτά 28,71 δευτερόλεπτα, η Seda Nur Çelik ήρθε δεύτερη και η Mahya Karbalaii τρίτη.

Ο Oğuzhan Emre Singer κέρδισε το πρωτάθλημα στην κατηγορία Ida Ultra, όπου υπήρχε και μεγάλος διαγωνισμός στους άνδρες. Ο Konstantin Mansurov ολοκλήρωσε το βάθρο στην πίστα των 114 χιλιομέτρων, όπου ο Salih BuluT τερμάτισε δεύτερος.

Στα 66 χιλιόμετρα Ida Half Ultra, ο Aleksandr Firsov ήρθε πρώτος στους άνδρες και η Alisa Prokhorova στις γυναίκες. Στο Run Zues, την τρίτη κατηγορία του Ida Ultra, το πρωτάθλημα πήγε στον İrem Can Ayaz για τους άνδρες και στη Nuray Bulut Göktepe για τις γυναίκες.

Υπήρξε μεγάλος ενθουσιασμός στον δρομολόγιο του χωριού 15 χιλιομέτρων όπου υπήρχε μεγάλη προσέλευση. Ο Serpil Budak τερμάτισε πρώτος στον αγώνα των ανδρών, τον οποίο κέρδισε ο Abdurrahman Çavdar.

Τελική πρόταση γάμου

Μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση έλαβε χώρα στον τερματισμό του IDA Ultra με την χορηγία της Karspor, που πραγματοποιήθηκε για 5η φορά φέτος. Ο Kudret Altak, που συμμετείχε στην πάλη, πρόσφερε στην κοπέλα του Beyza Güzel ένα μοναχικό δαχτυλίδι το οποίο φορούσε στην τσέπη του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η Beyza Güzel δέχτηκε αυτή την προσφορά υπό το χειροκρότημα του κοινού και των φίλων της.

Στον μαραθώνιο όπου εφαρμόστηκαν οι κανόνες της πανδημίας, οι 3 πρώτοι από όλες τις κατηγορίες ήταν: