Στην Ελλάδα ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ ερωτεύτηκε

Στην ερώτηση αν μπορούν να παίξουν καλύτερα από το σχεδόν τέλειο παιχνίδι που είχαν την προηγούμενη Παρασκευή κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια, ο Ολυμπιακός -τουλάχιστον για το ημίχρονο- απάντησε θετικά, γράφει ο Έλληνας δημοσιογράφος από το site sport24.gr Γιάννης Φυλέρης.

Οι γίγαντες του Πειραιά όχι μόνο έκαναν την ίδια απόδοση αλλά έχοντας κατά νου την κόντρα, καθώς αντιμετώπισαν όχι την αουτσάιντερ Μπολόνια αλλά τους ηγέτες της Ευρωλίγκας αλλά χωρίς δύο από τους σούπερ σταρ τους σε Wilbekin και Motley.

Αλεξάντερ Βεζένκοφ: Κάναμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Φενερμπαχτσέ

Αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα από το δεύτερο ημίχρονο στα οποία μπορούμε να βελτιώσουμε, μοιράστηκε

Πριν καταλάβει η Φενέρ ​​τι συνέβαινε στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός είχε πάρει προβάδισμα 14 πόντων και η τουρκική πλευρά σχεδόν δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ήταν οι «ερυθρόλευκοι» και ο καταιγιστικός τους ρυθμός, με συνεχείς πάσες και αδιάκοπη κίνηση με και χωρίς μπάλα, που ζάλισε τους φιλοξενούμενους και ανάγκασε τον Ιτούδη να ψάξει για θαύμα από τον πάγκο.

«Είχαμε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο», παραδέχτηκε ο Γιώργος Μπαρτσόκας, ο οποίος κατά καιρούς φαινόταν να απολαμβάνει το μπάσκετ της ομάδας του, καθώς ο κόσμος ήταν ξανά στα πόδια του για να εμψυχώσει τους παίκτες.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού έπλεξε το εγκώμιο του Αλεξάντερ Βεζένκοφ

Ο Βεζένκοφ τελείωσε με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 25 λεπτά στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός έχασε μόλις τρία σουτ δύο πόντων στα δύο πρώτα δεκάλεπτα (9/11 και 5/6), σούταρε 56,2% στα τρία (16/9) και πρόσθεσε 19 ασίστ σε αυτό το στατιστικό! Αν υπάρχει το τέλειο μπάσκετ, η απόδοση του Ολυμπιακού σε αυτό το πλούσιο πρώτο ημίχρονο έφτασε κοντά.

Δεν μπορείτε να το φανταστείτε αλλιώς με 11 παίκτες να παίζουν επίσης, να σκοράρουν παντού και να αναγκάζουν τον αντίπαλο προπονητή να δηλώσει στο ημίχρονο: «Ήταν απόλυτη καταστροφή…»

Αλεξάντερ Βεζένκοφ και Ολυμπιακός με ένατη σερί νίκη

Επικράτησαν του ΠΑΟΚ

Το πιο σημαντικό σε αυτή την αναμέτρηση ήταν η άμυνα και το πείσμα των γηπεδούχων ξεκίνησε τα πάντα και η επίθεση τους τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο. Ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε 16 πόντους και αστόχησε σε μόλις δύο βολές (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα) σε μόλις δέκα λεπτά. Το θέαμα που προσφέρει η εθνική Βουλγαρίας είναι μοναδικό.

Ο κ. 14 του Ολυμπιακού επέστρεψε, σκοράροντας με μοναδική ευκολία, πετυχαίνοντας μάλιστα τα καλάθια που δεν μπορούσαν να τελειώσουν οι συμπαίκτες του, δηλαδή. κερδίζοντας επιθετικά τάκλιν, τελειώνοντας τις επιθέσεις.

Αμερικανός μπασκετμπολίστας: Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ είναι ο καλύτερος τέσσερις στην Ευρώπη

Είναι ένας θανάσιμος ελεύθερος σκοπευτής, λέει ο Eric McCullum

Ο Βεζένκοφ είναι σε τρελή φόρμα, κάθε φορά που εκπλήσσει γιατί παίζει… καλύτερα, σουτάρει με μεγάλη αυτοπεποίθηση, λες και είναι σε όλα τα σημεία του γηπέδου και δύσκολα βρίσκεις -προς το παρόν- καλύτερο μπασκετμπολίστα. στην Ευρωλίγκα. Το ερώτημα που κάνουν όλοι είναι «πώς μπορεί ο Ολυμπιακός να κρατήσει αυτόν τον παίκτη και να μην πάει στο ΝΒΑ;». Προφανώς οι απαντήσεις θα δοθούν το επόμενο καλοκαίρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» φίλαθλοι δεν έχουν παρά να απολαύσουν τη σεζόν, τον ίδιο τον μεγάλο μπασκετμπολίστα και τα επόμενα μεγάλα παιχνίδια.

Φυσικά ο Βεζένκοφ δεν παίζει μόνος του. Ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να «πετάξει» στο παρκέ αν δεν είχε τους υπόλοιπους παίκτες του σε πλήρη προετοιμασία. Ο Κώστας Σλούκας ήταν για άλλη μια φορά ο περαστικός μαέστρος, ο άνθρωπος που δημιούργησε καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον στην ομάδα. Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια έκανε 31 ασίστ και στο παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε ήταν 7.

Είπαμε καλό, καλύτερο και… Ολυμπιακό, μέχρι το επόμενο ματς, που δεν είναι και πολύ μακριά, γιατί αύριο ο Βεζένκοφ και οι συμπαίκτες του θα πρέπει να είναι έτοιμοι για την επίσκεψή τους στην ASVEL Villarban. Ο αγώνας είναι η 14η αγωνιστική της EuroLeague στις 22:00.