ΣΧΟΛΙΟ | Το μεθυσμένο ντέρμπι η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να πάρει βαθμούς από τον Ολυμπιακό

Η Φενέρμπαχτσε, που ήθελε να συνεχίσει στο UEFA Europa League, έχασε με 1-0 από τον Ολυμπιακό εκτός έδρας χάρη στο γκολ του Τικίνιο και έχασε την ευκαιρία να τερματίσει τον όμιλο στις δύο πρώτες θέσεις.

Η Φενέρμπαχτσε, η οποία θα αντιμετωπίσει τη γερμανική Φρανκφούρτη στον τελευταίο αγώνα του ομίλου, έχει την επιλογή να συνεχίσει στο UEFA European Conference League.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε ήρεμα το ματς

Μετά τη νίκη στο ντέρμπι, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ ισορροπημένα τον εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό. Η ομάδα των Κιτρινοσκούρων που περπατούσαν ήρεμα προς την αντίπαλη εστία κλωτσώντας μια μπάλα στο δικό τους μισό του γηπέδου, έψαξαν με γρήγορες επιθέσεις ένα γκολ στην αντίπαλη εστία.

Η ελληνική ομάδα, από την άλλη, πήρε την υποστήριξη των οπαδών της και ανάγκασε την Κάστρο της Φενερμπαχτσέ στα πρώτα λεπτά, αλλά η ομάδα της Κίτρινης Λασιβερ έκανε καλή άμυνα και σταμάτησε τον Ολυμπιακό.

Στον Ολυμπιακό, ο Χένρι Ονιεκούρου προσπάθησε να εκμεταλλευτεί σωστά την περιοχή όπου βρίσκονταν οι Οσάι Σάμουελ και Τίσεραντ, αλλά ανάγκασε την γαλαζοκίτρινη άμυνα σε λάθος.

Η Φενέρμπαχτσε είχε μια ανθεκτική εικόνα στη μεσαία γραμμή, ενώ ο αντίπαλος Ολυμπιακός έκανε γρήγορες επιθέσεις από τα πλάγια.

Στα πρώτα στάδια του αγώνα, η ομάδα του Περέιρα, που πλησίασε το γκολ με τους Ιρφάν Τσαν και Μπερίσα στο αντίπαλο τέρμα, δεν μπορούσε να αξιολογήσει τις θέσεις που βρήκε.

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Ιρφάν Τζαν, που επέστρεψε στη στολή του μετά από αρκετή απουσία από τον αγωνιστικό χώρο, ηγήθηκε των επιθέσεων της Φενερμπαχτσέ και επικεντρώθηκε στο παιχνίδι με την υψηλή τεχνική του.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε πλήρως το παιχνίδι στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και η Φενέρμπαχτσε τακτοποιήθηκε στο ημίχρονο. Προσπαθώντας να αναπτύξει αποτελεσματικές επιθέσεις, ειδικά στην αριστερή πλευρά, η ελληνική ομάδα έψαχνε γκολ με μακρινά σουτ.

Ένιωθε η απουσία του Βαλάνς

Αξιοποιώντας καλά την ταχύτητα του Ρόσι και την ηγεσία του Σόσα στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, οι Κιτρινό Ναυτικοί πήραν το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές της Φενερμπαχτσέ που βρήκαν τον Μπερίσα στις μακριές μπάλες προσπάθησαν να πιέσουν την αντίπαλη εστία αλλά βίωσαν την απουσία καθαρού επιθετικού και η απουσία της Βαλένθια έγινε αισθητή.

Μεργκίμ Μπερίσα Φενέρμπαχτσε εναντίον Ολυμπιακού

Βλέποντας την αμυντική γραμμή της Φενερμπαχτσέ, μπορούμε να πούμε ότι η απόδοση του Τίσεραντ, που εξελίσσεται στη δεξιά πλευρά της τριπλής άμυνας, είναι αμφιλεγόμενη.

Ένας έμπειρος αμυντικός, πρωτάρης μετωπικές επεμβάσεις στην περιοχή του πέναλτι, ενώ κρατούσε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι των αντίπαλων παικτών, αύξησε την επιθυμία να παίξει άντρας με άντρα και δημιούργησε μια εικόνα επιρρεπή σε λάθη.

Όταν βλέπουμε την αρμονία του Kim Min-jae και του Szalai, είναι ξεκάθαρο ότι ο Ούγγρος αμυντικός ταίριαζε περισσότερο στην τετραπλή άμυνα.

Η απόδοση του Ρόσι ήταν επίσης ανεπαρκής κατά καιρούς στις μακρινές πάσες που έστελναν στην επιθετική γραμμή κάνοντας μια γρήγορη πάσα από τη μεσαία γραμμή. Ο Ουρουγουανός ποδοσφαιριστής, που χρησιμοποίησε την ταχύτητά του σε μία θέση, δυσκολεύτηκε με την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν μπόρεσε να επιδείξει αυτή την απόδοση σε όλο το παιχνίδι.

Στον Ολυμπιακό, οι Henry Onyekuru, Al-Arabi και Masouras έπαιξαν ένα παιχνίδι που ήθελε την μπάλα και δημιούργησε κίνδυνο στο κάστρο της Fenerbahçe και η ελληνική ομάδα χρησιμοποίησε καλά αυτή την τριάδα.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο με πιο αποτελεσματικό και έντονο πρέσινγκ, η ελληνική ομάδα έστειλε περισσότερους παίκτες στο πέναλτι και προσπάθησε να πετύχει γκολ από τα καρό, αλλά η άμυνα της Φενερμπαχτσέ παρέμεινε ήρεμη σε στιγμές κινδύνου.

Ο Μπερκ εμπιστεύτηκε το κάστρο του

Ο νεαρός τερματοφύλακας Μπέρκε, που ανέλαβε το κάστρο μετά τον τραυματισμό του Αλτάι, έχει αυτοπεποίθηση και η θέση του στο κάστρο έχει ανακουφίσει αναμφίβολα τους οπαδούς των Κιτρινομπλε.

Ο Μπερκ φαινόταν σίγουρος για το γκολ του με τη σταθερή του στάση στα μακρινά σουτ και τις πλάγιες μπάλες.

Προς τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, η Φενερμπαχτσέ αποδέχτηκε πλήρως το παιχνίδι στο δικό της μισό και δεν μπόρεσε να πάει γρήγορα στο αντίπαλο τέρμα. Όταν ο Μπερίσα, που επρόκειτο να πιάσει τη μπάλα στο μέλλον, δυσκολεύτηκε να ελέγξει την μπάλα, οι εξτρέμ της Φενερμπαχτσέ έκαναν επίσης μια αναποτελεσματική εικόνα στο παιχνίδι.

Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε που ήθελαν να βγουν από τη μέση με γρήγορες πάσες, δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Αν και οι Κιτρινό Ναυτικοί προσπάθησαν να βγουν γρήγορα από το δικό τους μισό, γενικά δεν τα κατάφεραν. Η Φενέρμπαχτσε που κυνηγούσε γκολ από στημένες φάσεις δεν μπόρεσε να μετατρέψει τις θέσεις που κατείχε με πολλούς άνδρες σε γκολ.

Η Φενέρμπαχτσε που ισοφάριζε μέχρι το τελευταίο λεπτό έφυγε χωρίς να σκοράρει με το γκολ που δέχθηκε στα τελευταία λεπτά.