Σωματικά προβλήματα εμπόδισαν τη Shinikova να κερδίσει στο Perth – Sport

Η Isabella Shinikova πάλεψε μέχρι το τέλος.

Φωτογραφία: EPA/BGNES

Με ήττα ξεκίνησε η βουλγαρική ομάδα στον αγώνα με την Ελλάδα στον αγώνα του Α’ ομίλου του τουρνουά τένις United Cup στο Περθ της Αυστραλίας.

Στο πρώτο απλό η Ισαβέλλα Σινίκοβα προηγήθηκε με ένα σετ και ένα μπρέικ, αλλά λόγω σωματικών προβλημάτων έχασε από τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ μετά από 6:3, 4:6, 1:6 σε 2:20 ώρες αγώνα.

Στο πρώτο παιχνίδι, οι δυο τους αντάλλαξαν ένα πρόωρο διάλειμμα. Στη συνέχεια, η 31χρονη Σοφία εισέβαλε σε έναν μαραθώνιο αγώνα για να προηγηθεί με 4-2 και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της, για το οποίο επευφημήθηκε από τους Βούλγαρους στις εξέδρες στο RAK Arena.

Η Σινίκοβα ξεκίνησε το επόμενο παιχνίδι με διάσπαση και κατάφερε να το εδραιώσει για 2:0. Μετά από αυτό, όμως, οι τόνοι του Βούλγαρου έπεσαν και ο Παπαμιχαήλ βρήκε το παιχνίδι του και κέρδισε πέντε σερί παιχνίδια. Η Ισαβέλλα δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 4:5, αλλά όταν σέρβιρε για να ισοφαρίσει το σκορ επέτρεψε άλλο ένα μπρέικ. Εμφάνισε κράμπες και τραυμάτισε το δεξί της χέρι ενώ έπαιζε.

Παρά τη δύσκολη φυσική της κατάσταση, η Βουλγάρα κατάφερε να ξεπεράσει στην αρχή, αλλά στη συνέχεια η κατάστασή της χειροτέρεψε και μετά βίας μπόρεσε να κινηθεί στο γήπεδο και δεν μπορούσε να σερβίρει, αλλά συνέχισε να παίζει με δάκρυα στα μάτια.

Η Shinikova και ο Papamikhail συγχαίρουν ο ένας τον άλλον μετά τη συνάντηση.

Στο δεύτερο ματς της ημέρας σε λίγα λεπτά, ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θα παίξει με τον Στέφανο Τσιτσιπά στο ματς μεταξύ των πρώτων ράφι της Βουλγαρίας και της Ελλάδας.

Συγγραφέας της δημοσίευσης: Lyubomir Todorov