Τέσσερις Βούλγαροι θα πυγμαχήσουν για το ευρωπαϊκό χρυσό (ενημερωμένο) – Αθλητισμός

| ενημερώθηκε στις 20.04.22 στις 16:23

Ο Κιρίλ Μπορίσοφ έριξε νοκ άουτ έναν Μολδαβό.

Φωτογραφία: BF Box

Τέσσερις Βούλγαροι πέρασαν στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Πυγμαχίας Παίδων και Κορασίδων στη Σόφια, ανακοίνωσε η ομοσπονδία μας.

Ο Lyuboslav Metodiev έφερε τον πρώτο τελικό στη Βουλγαρία Μπροστά σε έναν ενθουσιώδη και ισχυρό αγκιτάτορα στο Sofia Hall, ο εθνικός μας στην κατηγορία των 54 κιλών εξουδετέρωσε την αντίσταση του Petar Arsovski (Βόρεια Μακεδονία).

Το ταλέντο μας έδειξε μεγάλη αίσθηση του παιχνιδιού και με πολύ ακριβή και μετρημένα χτυπήματα αντιμετώπισε κάθε προσπάθεια του αντιπάλου να επιβάλει οποιαδήποτε υπεροχή. Ο Μετόντιεφ κέρδισε σίγουρα τους δύο πρώτους γύρους, μετά τους οποίους τελείωσε τον αγώνα με αξιοζήλευτη αυτοπεποίθηση και αυτοπεποίθηση, προκρίνοντας στον τελικό του πρωταθλήματος.

Το απόγευμα της Πέμπτης, ο Λούμποσλαβ θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Όουεν Κίτλεϊ σε αγώνα για το χρυσό μετάλλιο.

Ο Λιούμποσλαβ Μετόντιεφ ήταν ο πρώτος που έφτασε στον τελικό.
Στην κατηγορία των 60 κιλών, ο Τόνι Ιλίεφ κέρδισε με 4-1 τον Έλληνα Στέφανο Οικονόμου και θα αγωνιστεί για το χρυσό με τον Αρμένιο Έρικ Εζριελιάν.
Ο Γκεόργκι Στογιάνοφ (κατηγορία 86 κιλών) κέρδισε τον Τούρκο Ogyudjan Turk με 5-0 και αντιμετώπισε τον Ιταλό Paolo Caruso.
Στην κατηγορία άνω των 92 κιλών, ο Κιρίλ Μπορίσοφ απέκρουσε τον Μολδαβό Νικολάι Μπουρντούγια και θα πυγμαχήσει για το χρυσό με τον Άγγλο Ενρίκο Τάουμα. Οι τελικοί είναι αύριο.

Στις γυναίκες, η Rumyana Alexandrova έχασε 0-5 από τη Λετονή Laura Yakovleva και παρέμεινε με το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 57 κιλών.