Τα νεαρά «λιοντάρια» ηττήθηκαν από την Ελλάδα

Η εθνική Νέων κάτω των 17 ετών της Βουλγαρίας έχασε με 1:3 από την Ελλάδα στον δεύτερο φιλικό αγώνα με τους συνομηλίκους της από τον νότιο γείτονά μας μέσα σε τρεις ημέρες. Ο αγώνας, που εντάσσεται στο πλαίσιο της προετοιμασίας των νεαρών «λιονταριών» για τον προκριματικό γύρο Elite του Euro 2022 στην Πορτογαλία στα τέλη του μήνα, διεξήχθη στην Εθνική Βάση Ποδοσφαίρου «Boyana».

Οι Έλληνες φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Κωνσταντίνου Μαυρόπουλου. Η βουλγαρική ομάδα πίεσε αμέσως τον αντίπαλό της αναζητώντας την ισοφάριση, αλλά οι «Έλληνες» κατάφεραν να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους στο 26ο λεπτό, όταν ο Μάριος Φιγιόν έκοψε σέντρα στην περιοχή του πέναλτι της ομάδας μας.

Η BFU παρουσιάζει την ιδέα για τη βελτιστοποίηση του βουλγαρικού ποδοσφαίρου

Η εκδήλωση είναι αύριο

Τα «λιοντάρια» έφτασαν στο γκολ αμέσως μετά την ανάπαυλα. Στη συνέχεια ο Στέφαν Τράικοφ πέρασε αριστερά, πέρασε από τον Μπόρισλαβ Μαρίνοφ, ο οποίος συνέχισε να αλλάζει τον Κονσταντίν Παβλόφ και σκόραρε για το 1:2.

Στο τέλος του αγώνα, ο Δημήτριος Καλοσκάμης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπόρισλαβ Μαρίνοφ δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η σύνθεση της Βουλγαρίας: 12. Velizar Iliev, 7. Zahari Atanasov, 4. Bozhidar Siderov (55 – 6. Viktor Vassilev), 16. Damyan Yordanov, 11. Borislav Marinov, 18. Chung Nguyen Do (k), 10. Stefan Traikov, 17. Petrov (46 – 14. Konstantin Pavlov), 21. Konstantin Grahlev, 22. Valentin Spasov (9 – 5. Rosen Marinov), 9. Roberto Raichev