ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ: Η Adana Demirspor στην περιοδεία της UEFA Conference League Έκτακτες ειδήσεις Αθλητικές ειδήσεις

Τελευταία νέα! Στο δεύτερο παιχνίδι του 3ου προκριματικού γύρου του UEFA European Conference League, η Adana Demirspor ηττήθηκε με 3-2 από την κροατική ομάδα NK Osijek εντός έδρας. Παρά το αποτέλεσμα αυτό, οι γαλαζοπολίτες απέκλεισαν τον αντίπαλό τους με νίκη 5-1 στο πρώτο παιχνίδι και πήραν τον γύρο.

Αν και οι σκούρο μπλε-μπλε προηγήθηκαν με τον Γιουσούφ Σαρί στο 31′ και τον Γιουσούφ Ερντογάν στο 90′, δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την υπεροχή τους. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Νέγιασμιτς στο 43, Τσκτάς στο 59 και Γκρζάν από το σημείο του πέναλτι στο 82.

Η Adana Demirspor θα αντιμετωπίσει την Γκενκ, μία από τις ομάδες της Βελγικής Λίγκας, στον γύρο των play-off.

Η Γκενκ έχασε με 1-0 από τον ελληνικό αντιπρόσωπο Ολυμπιακό στον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Europa League και αποκλείστηκε στον δεύτερο αγώνα, φέρνοντας ισοπαλία 1-1.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΑΓΩΝΑ

Ο Όσιγιεκ ήταν αποτελεσματικός στο 8ο λεπτό. Ο Μπούκβιτς, που συνάντησε τη μπάλα στο δεξί άκρο, απομακρύνθηκε από τον Ροντρίγκες και μπήκε διαγώνια στην περιοχή του πέναλτι. Το δυνατό σουτ αυτού του ποδοσφαιριστή από το έδαφος, ο τερματοφύλακας Κάρατσιτς άπλωσε το χέρι και απέτρεψε το γκολ.

Ο Μπελχάντα σέντραρε μπροστά από την περιοχή του τέρματος με το φάουλ που κέρδισε από τα αριστερά στο 24ο λεπτό. Το σουτ κεφαλιού του Semih Güler, που πέρασε από την άμυνα, ξέφυγε λίγο από το πάνω μέρος του δερμάτινου μανικιού.

Η Adana Demirspor προηγήθηκε στο 31′. Ο Μπελχάντα, που έπιασε την μπάλα στην πίσω πάσα από τη μεσαία γραμμή της Όσιγιεκ, πέρασε το τόξο του πέναλτι και πέρασε την πάσα στον Γιουσούφ Σαρί, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά. Μόλις ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής μπήκε στην περιοχή του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα από τη γωνία προς τα δίχτυα με ένα λάκτισμα διαγώνια από το έδαφος: 0-1.

Ο Όσιγιεκ ισοφάρισε στο 43ο λεπτό. Σέντραρε ο Λόβριτς μπροστά από την περιοχή του τέρματος στη γωνία από τα δεξιά. Την ώρα αυτή, ο Νέγιασμιτς που χτύπησε το κεφάλι πριν την άμυνα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα: 1-1.

Ο Όσιγιεκ ήταν αποτελεσματικός στο 45ο λεπτό. Συναντώντας τη μπάλα στα δεξιά, ο Λόβριτς έστειλε τη μεσαία γραμμή του στο κοντινό δοκάρι. Το σουτ με κεφαλιά του Μκρτσιάν, το οποίο ανέβηκε πολύ πριν την άμυνα, πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε 1-1.

Η Adana Demirspor έφτασε κοντά στο γκολ στο 47ο λεπτό. Ο Γιουσούφ Σαρί, που συνάντησε τη μπάλα στο αριστερό άκρο, μπήκε μέσα και μπήκε διαγώνια στην περιοχή του πέναλτι. Στο σουτ που έστειλε αυτός ο ποδοσφαιριστής στη μακρινή γωνία, ο τερματοφύλακας Μαλένικα άπλωσε το χέρι και απέτρεψε το γκολ.

Στο 57ο λεπτό, σωριάστηκε πίσω από την άμυνα με την απόδραση του Σταμπούλι, ο Εμρέ Ακμπάμπα άγγιξε τον τερματοφύλακα, αλλά ο Μαλένιτσα δεν επέτρεψε το γκολ καθώς άπλωσε το χέρι του.

Η Όσιγιεκ προηγήθηκε στο 59′. Ο Λόβριτς, που συνάντησε τη μπάλα στο δεξί άκρο από απόσταση, επέστρεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα Κάρατσιτς και πάλι αυτός ο παίκτης έμεινε. Ο Κάρατσιτς πέτυχε για άλλη μια φορά το δυνατό χτύπημα του Λόβριτς, αλλά ο Τσκτάς, που έκλεισε με δέρμα τη μπάλα που δεν μπορούσε να καθαρίσει η άμυνα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με φάουλ πάνω από το σημείο του πέναλτι: 2-1.

Ο Όσιγιεκ κέρδισε πέναλτι στο 81′. Μετά την παρέμβαση του Semih Güler στον Jugovic, ο διαιτητής John Brooks έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Γκρζαν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 82ο λεπτό των πέναλτι: 3-1.

90+1. Η Adana Demirspor μείωσε σε 1 το λεπτό. Ο Γιουσούφ Σαρί, που μάζεψε τη μπάλα από τον αντίπαλό του στη δεξιά πτέρυγα, πέρασε την πάσα στον Γιουσούφ Ερντογάν, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του πέναλτι από τη διαγώνια και κινήθηκε προς το πίσω δοκάρι. Αυτός ο ποδοσφαιριστής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ρευστό λάκτισμα από μπροστά από την περιοχή του τέρματος: 3-2.

Αν και η Adana Demirspor ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-2, κατάφερε να προκριθεί στα play-off.