Το γκολ με πέναλτι του Βίρτζιλ φαν Ντάικ στην παράταση δίνει στην Ολλανδία νίκη επί της Ελλάδας – Παγκοσμίως και εντός έδρας

Η Ολλανδία κέρδισε οριακά με 1-0 την Ελλάδα σε αγώνα της 7ης αγωνιστικής των ευρωπαϊκών προκριματικών για το Euro 2024. Ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ σημείωσε το νικητήριο γκολ από το σημείο του πέναλτι στο 93ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Οδυσσέας Βλαχοδήμος διατήρησε το σκορ αφού απέκρουσε πέναλτι του Βάουτ Βέγκχορστ.

Μετά την ανάπαυλα, οι «Τουλίπες» ήταν πιο δραστήριοι στο προσκήνιο και πέτυχαν επάξια ένα νικητήριο γκολ, αν και ήρθε μόνο στον πρόσθετο χρόνο της σύγκρουσης. Ο διαιτητής Αλεχάντρο Ερνάντες καταλόγισε άλλο ένα πέναλτι για φάουλ στον Ντένζελ Ντάμφρις. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, Βίρτζιλ φαν Ντάικ, σημείωσε το τελικό σκορ με σουτ στη μέση του τέρματος.

Στο τέλος του αγώνα, ο προπονητής των γηπεδούχων, Γκουστάβο Πογιέτ, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω των παραπόνων του στον διαιτητή.

Στην κατάταξη του ομίλου «Β», η Ολλανδία και η Ελλάδα έχουν το ίδιο πλεονέκτημα 12 βαθμών. Οι πρώην παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν, ωστόσο, καταλαμβάνουν τη δεύτερη θέση, λόγω επιτυχίας σε απευθείας αγώνες.

Σε έναν άλλο αγώνα του ομίλου που παίχτηκε την ίδια ώρα, Η Ιρλανδία νίκησε το Γιβραλτάρ με 4:0.