Το Başakşehir πήρε μια απόφαση – Τελευταία Νέα

Στο στάδιο Esenyurt Necmi Kadıoğlu συναντήθηκαν η İstanbulspor και η Başakşehir. Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Direnç Tonusluoğlu.

Τα γκολ που έδωσαν τη νίκη στην Μπασακσεχίρ πέτυχαν οι Πέλκας στο 52′ και Φιγκεϊρέδο στο 90′.

Η Μπασακσεχίρ πήρε την πρώτη της νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς της στο πρωτάθλημα μετά από 3 αγώνες.

Με ένα παιχνίδι να λείπει, η Istanbulspor γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και επέκτεινε το σερί χωρίς νίκη σε 3 αγώνες. Η İstanbulspor είχε ισοπαλία και στα δύο ματς.

Πρώτη νίκη του Çağdaş Atan στον πρώτο αγώνα

Η RAMS Başakşehir, που χώρισε με τον Emre Belözoğlu, έπαιξε τον πρώτο της επίσημο αγώνα με την İstanbulspor υπό την ηγεσία του νέου προπονητή της Çağdaş Atan. Ο Çağdaş Atan έφυγε από το γήπεδο με νίκη στον πρώτο του αγώνα.

Στους αγώνες που διεξήχθησαν μεταξύ της İstanbulspor και της RAMS Başakşehir την περασμένη σεζόν, και οι δύο ομάδες πέτυχαν από μία νίκη η καθεμία.

Ο Ντένις και ο Ντυμπουά έπαιξαν τον πρώτο τους αγώνα

Οι νέες μεταγραφές της RAMS Başakşehir Οι Emmanuel Dennis και Leo Dubois έπαιξαν τον πρώτο τους αγώνα με τη σκούρα πορτοκαλομπλε ομάδα κόντρα στην İstanbulspor.

Δύο παίκτες που δεν ήταν στο αρχικό σχήμα μπήκαν στο παιχνίδι στο 68ο λεπτό του αγώνα.

[Fotoğraf: AA]

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στο 35′ η Μπασακσεχίρ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καθαρή ευκαιρία. Ο Πέλκας που δέχτηκε τη μπάλα στο αριστερό άκρο έστειλε τη μπάλα να περάσει τις έξι πάσες, ο Πιάτεκ χτύπησε σε κατάλληλη θέση και ο τερματοφύλακας Τζένσεν απέτρεψε με τα πόδια το γκολ. Η άμυνα καθάρισε τη χαλαρή μπάλα.

45+1. Κατά τη διάρκεια της επίθεσης των φιλοξενούμενων, που εξελίχθηκε μέσα σε ένα λεπτό, ο Karzev δέχθηκε την μπάλα έξω από το πέναλτι της Istanbulspor και ο τερματοφύλακας Jensen έλεγξε την μπάλα.

45+2. Μέσα σε ένα λεπτό η σέντρα του Πέλκα από το δεξί άκρο, κοντά στο σημείο του πέναλτι, άγγιξε ο Πιάτεκ και η δερμάτινη μπάλα χτύπησε στο έδαφος και ο τερματοφύλακας Τζένσεν έφτασε στα αριστερά του και την έδιωξε στη γωνία.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε με σκορ 0-0.

Φωτογραφία: Α.Α[Fotoğraf: AA]

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ Β’ Ημιχρόνου

ΣΤΟΧΟΣ – Η Μπασακσεχίρ προηγήθηκε στο 52ο λεπτό. Το σκληρό σουτ του Μπέρκαι, που δέχτηκε την μπάλα μπροστά από την αντίπαλη περιοχή του πέναλτι, απέκρουσε στον τερματοφύλακα Τζένσεν. Ο Άλεξιτς, που έλεγχε την μπάλα μπροστά στις έξι πάσες, έστειλε την μπάλα από τον αέρα στον Πέλκα στο μακρινό δοκάρι και ο Έλληνας ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα προς την άδεια εστία. 0-1.

Στο 72ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν καθαρή ευκαιρία. Ο Πιάτεκ σούταρε την μπάλα από κοντά, με έστειλε ο Σερντάρ Γκιούρλερ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του πέναλτι από τα δεξιά, μπροστά στους έξι πασαδόρους και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στην επίθεση της Μπασακσεχίρ στο 76ο λεπτό, ο Ντένις μπήκε στην περιοχή του πέναλτι με κόλπα από το αριστερό άκρο και πέρασε την μπάλα στον Πιάτεκ. Δέχτηκε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Πιάτεκ γύρισε και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 90′ η İstanbulspor δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία της ισοφάρισης. Ο Emir Kaan Gültekin έπιασε ένα λάθος πίσω πάσα από τον Cemali και θέλησε να περάσει με ντρίμπλα τον τερματοφύλακα Volkan. Ο Βολκάν ξάπλωσε και μάζεψε την μπάλα από τα πόδια του Εμίρ Κάαν.

ΣΤΟΧΟΣ – Η Μπασακσεχίρ ανέβασε το προβάδισμα σε 2 στο 90′. Ο Φιγκεϊρέδο αντέδρασε στη μπάλα που έριξε ο Ντυμπουά πίσω από την άμυνα και η μπάλα μπήκε στα δίχτυα όταν εκείνος την σούταρε από την περιοχή του πέναλτι. 0-2.

Η RAMS Başakşehir κέρδισε τον αγώνα με 2-0.

Η Μπασακσεχίρ έκανε ένα βήμα

Στάδιο: Esenyurt Necmi Kadioğlu.

Διαιτητές: Direnç Tonusluoğlu, İlker Takpak, Gökhan Barcın.

Istanbulspor: Jensen, Duhaney, Mehmet Yeşil, Simon Deli, Vefa Temel, Loshaj (Min. 67 Muammer Sarıkaya), Rroca, Ndao (Min. 67 Wanga), Ethemi, Jackson (Min. 87 Kubilay Köylü), İbrahim Yılmaz (Min. 67 Emir Kaan Gültekin)

RAMS Başakşehir: Volkan Babacan, Karzev (Min. 89 Onur Ergün), Duarte, Cemali Sertel, Lima, Berkay Özcan, Aleksic (Min. 68 Dubois), Pelkas (Min. 79 Figueiredo), Deniz Türüç (Min. 68 Dennis), Serdar Gürler, Piatek (ελάχ. 89 Κένυα)

Στόχοι: Ελάχ. 52 Πέλκας, Υπ. 90 Figueiredo (RAMS Başakşehir)

Κίτρινες κάρτες: Ελάχ. 17 Loshaj, Min. 57 Etémi, Min. 88 Vefa Temel, Υπ. 90+4 Duhaney (Istanbulspor)

Fatih Tekke: Υπάρχει η Istanbulspor, που δεν έχει παίξει αγώνα εδώ και ένα μήνα

Η Μπασακσεχίρ έκανε μια χειρονομία

Ο προπονητής της Istanbulspor, Fatih Tekke, έκανε μια δήλωση κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου που δόθηκε μετά τον αγώνα στο στάδιο Esenyurt Necmi Kadıoğlu.

«Υπάρχει η Istanbulspor, που δεν έχει παίξει αγώνα για ένα μήνα, αυτό μπορεί να είναι ένα μειονέκτημα σήμερα. Νομίζω ότι είδαμε το μειονέκτημα σήμερα. Γιατί ήταν ένα παιχνίδι όπου η απόδοση των παικτών δεν ήταν στο ύψος του. Κάναμε πολύ καλά, ειδικά το δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Μας παρουσιάστηκαν σοβαρές ευκαιρίες. Ο αντίπαλός μας βρήκε και σοβαρές ευκαιρίες. Δεχθήκαμε ένα απλό γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Αφού η απόδοση των αντίπαλων παικτών ξεπέρασε τη δική μας, ρισκάραμε το παιχνίδι και πήραμε εντελώς διαφορετικό σχήμα, ενώ το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ διαφορετικό υπέρ της Μπασακσεχίρ. τους συγχαίρω. Ήταν ένα καλό ματς για αυτούς. Για εμάς δεν υπάρχουν προβλήματα στο παιχνίδι μας, υπήρξαν κάποιες πτώσεις απόδοσης. Παρόλο που κάποιοι παίκτες έχουν σκαμπανεβάσματα, μπορώ να σκεφτώ θετικά για κάποιους από τους παίκτες μου, αλλά ξέρω ότι εμείς ως Istanbulspor μπορούμε να παίξουμε καλύτερα από αυτό. Έπρεπε να βελτιωθούμε σωματικά. Αυτό δεν συνέβη σήμερα. Υποθέτω ότι μάλλον δεν θα παίξουμε παιχνίδι για άλλον ένα μήνα. Έχουμε παιχνίδι την Παρασκευή. Είναι δύσκολο ματς. Είναι επίσης μια ομάδα που δεν μπορεί να κερδίσει βαθμούς. Ούτε αυτό θα είναι εύκολο. «Θα ξεκουραστούμε και μετά θα προετοιμαστούμε για τον αγώνα μας».

Çağdaş Atan: Δουλεύω με μια ομάδα ποιοτικών ηθοποιών

Ο προπονητής της RAMS Başakşehir, Çağdaş Atan, έκανε μια δήλωση κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου που πραγματοποιήθηκε μετά τον αγώνα στο στάδιο Esenyurt Necmi Kadıoğlu.

“Δουλεύω με μια ομάδα ποιοτικών παικτών. Πιστεύαμε ότι θα κάναμε αισθητές τις πινελιές μας σήμερα, σαν να είχαμε ένα στρατόπεδο, οι παίκτες μου αντέδρασαν πολύ καλά στις αλλαγές σχηματισμού σήμερα. Η Istanbulspor είναι μια καλά διοικούμενη ομάδα από τον “προπονητή Φατίχ” , χωρίς πίεση πάνω τους. Σκέφτονται να ρισκάρουν πίσω, να υπονομεύσουν τον αντίπαλο και να πάνε πίσω. Μια ομάδα. Παρόλα αυτά, μιλήσαμε με τους παίκτες μου και προβλέψαμε πίεση ένας προς έναν. Πιέσαμε τους αντίπαλος για 90 λεπτά Απαντήσαμε με 4-2-4, πήγαν από πίσω μας μια φορά, εκτός από το ότι υπήρξαν ελάχιστες αναμετρήσεις με τον αντίπαλο στο πέναλτι, παρόλο που παίζαμε εκτός και μπροστά καταφέραμε 20 σουτ Είχα την μπάλα 32 φορές μέσα στο πέναλτι. Ευχαριστώ πολύ τους παίκτες μου, «η δουλειά τους είναι. Μας καλωσόρισαν πολύ». Ως ομάδα στην οποία βασιζόμαστε, το μόνο που κάνουμε είναι να δουλεύουμε. Πιάσαμε καλό ρεύμα. Αυτή είναι μόνο η αρχή, πριν από αυτό το ματς το σύνθημά μας ήταν «Ο δικός μας, δεν έχουμε 0 βαθμούς, είμαστε 7 βαθμούς από την κορυφή, ο ευρωπαϊκός στόχος». «Περάσαμε αυτό το κατώφλι, πρέπει να προχωρήσουμε, πρέπει να συνεχίσουμε μέχρι να είναι τέλειος αυτός ο αγώνας».

“Καταλάβαμε αμέσως ότι οι παίκτες μου θα μάθαιναν πολύ γρήγορα. Οι αντιλήψεις των παικτών είναι ξεκάθαρες. Αυτό δεν μας αρκεί, πρέπει να είμαστε καλύτεροι. Πρέπει να κάνουμε το παιχνίδι μηχανικό και να το τελειοποιήσουμε. Κάναμε πολύ καλό πρέσινγκ. Μετά χάνοντας την μπάλα, αντεπιτεθήκαμε αμέσως και ανακτήσαμε τη μπάλα πολύ γρήγορα. Είχαμε μια καλή εβδομάδα. Πετύχαμε καλή αρμονία. Αυτή η νίκη είναι δικό τους λάθος. Τους ευχαριστώ πολύ. Θα δουλέψουμε, ας επαναλάβουμε. Θα χτίσουμε ο καλύτερος αγώνας για την Başakşehir. Ο σημερινός αγώνας μας ικανοποίησε, αλλά μπορούμε εύκολα να τα πάμε καλύτερα. Παίξαμε δύο ματς με την Kayseri, ήταν πολύ δύσκολο. Είναι διαφορετική ατμόσφαιρα, ο αγώνας που έπαιξε η İstanbulspor είναι ένας δύσκολος αγώνας. Είναι “Δύσκολη ατμόσφαιρα , δύσκολο ματς. Θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει πολύ εύκολα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. «Ήταν μια θέση στην οποία ήμασταν τυχεροί που ήμασταν, αλλά δεδομένων των προσδοκιών όσον αφορά τα γκολ, κερδίσαμε επάξια το παιχνίδι ως φιλοξενούμενοι».