Όλη η Αυστρία χαίρεται! Πάνε στο Euro 2024 /ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ/

Η Αυστρία είναι η όγδοη ομάδα που προκρίθηκε στο Euro 2024. Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα γίνει του χρόνου και η εθνική Αυστρίας εξασφάλισε θέση στη Γερμανία μετά τη νίκη με 1-0 επί του Αζερμπαϊτζάν στο Μπακού.

Συμμετέχουν στους γηπεδούχους που προκρίνονται αυτόματα, καθώς και σε ομάδες από το Βέλγιο, τη Γαλλία, την Πορτογαλία, την Ισπανία, τη Σκωτία και την Τουρκία, που επίσης πέτυχαν τον στόχο τους τις τελευταίες ημέρες.

Η σημερινή νίκη εγγυάται στην Αυστρία μια από τις δύο πρώτες θέσεις στην τελική κατάταξη του Ομίλου F, όπου συνεχίζουν οι Βέλγοι.

Ταυτόχρονα, η Πορτογαλία παραμένει μία από τις δύο ομάδες πλήρως ενεργές στα προκριματικά του Euro 2024. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο και οι συμπαίκτες του είναι πλέον αήττητοι σε οκτώ αγώνες αφού πέρασαν από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, κερδίζοντας στη Ζένιτσα με 5:0.

Έτσι, οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2016 έχουν τον μέγιστο αριθμό βαθμών – 24 στους 24 δυνατούς, και έχουν επίσης διαφορά τερμάτων 32:2. Και φυσικά έχουν ήδη εγγυημένο εισιτήριο για το πρωτάθλημα της επόμενης χρονιάς.

Ο θρυλικός Week σκόραρε δύο φορές στο πρώτο 20λεπτο, ανοίγοντας το σκορ από το σημείο του πέναλτι στο πέμπτο λεπτό, πριν διπλασιάσει τον αριθμό του αφού βοήθησε τον Joao Felix να κάνει το 2-0. Οι Μπρούνο Φερνάντες (25′), Ζοάο Κανσέλο (32′) και Ζοάο Φέλιξ (45′) πέτυχαν τα υπόλοιπα γκολ για τους νικητές του Ομίλου J.

Η Ολλανδία κέρδισε στην Ελλάδα και έκανε ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθειά της να προκριθεί στο Euro 2024.

Οι Τουλίπες δέχθηκαν δύο πέναλτι στη νίκη με 1-0 του Ομίλου Β, με το πρώτο να αστοχεί από τον Βαουτ Βέγκορστ πριν από την ανάπαυλα, αλλά ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ δεν έκανε λάθος με το δεύτερο στις καθυστερήσεις.

Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων σκόραρε με δυνατό σουτ και με αυτούς τους τρεις πόντους αυτός και οι συμπατριώτες του είναι πλέον δεύτεροι με συνολικά 12, όπως και οι Έλληνες. Κορυφαία η Γαλλία με 18.

Όλα τα αποτελέσματα:

Γ’ όμιλος: Γιβραλτάρ – Ιρλανδία 0:4, Ελλάδα – Ολλανδία 0:1

Όμιλος F: Αζερμπαϊτζάν – Αυστρία 0:1, Βέλγιο – Σουηδία 1:1 (διακοπή)

Όμιλος J: Βοσνία – Πορτογαλία 0:4, Ισλανδία – Λιχτενστάιν 4:0, Λουξεμβούργο – Σλοβακία 0:1